Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'ndan anlamlı Lübnan mesajı

18.01.2011 10:20
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, siyasi krizle boğuşan Lübnan için yoğun görüşmeler yaptıklarını belirterek, ''Bölgemizin kaderi, bu bölge insanlarının elindedir'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, siyasi krizle boğuşan Lübnan için yoğun görüşmeler yaptıklarını belirterek, ''Bölgemizin kaderi, bu bölge insanlarının elindedir'' dedi.

Irak'taki temaslarının ardından yurda dönen Bakan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Ekber Salihi'yi ağırladı. Dışişleri Konutu'nda gerçekleştirilen görüşme öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Salihi ile Türkiye-İran ilişkileri ve bölgesel konuları ele alacaklarını ifade etti.

İran'la kapsamlı bir gündemin olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Biz ne zaman İran yetkilileriyle bir araya gelsek, çok kapsamlı bir gündemimiz oluyor, şimdi de çok kapsamlı bir gündemimiz var" diye konuştu. İran ile ilişkilerin ileri aşamalara nasıl gelebileceği konusunda görüşeceklerini söyleyen Davutoğlu, son dönemde bölgede önemli gelişmeler yaşandığını, Salihi ile de Lübnan konusunu detaylı olarak görüşeceklerini kaydetti. Davutoğlu, "Bölgemizin kaderi, bu bölge insanlarının elindedir. Ben dün Irak'taydım. Irak'ta da Iraklı kardeşlerimizin güçlü bir siyasi yapıya kavuşması konusunda Türkiye ile İran'ın ortak kaygıları vardır" şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakan Vekili Salihi ise Davutoğlu ile İran-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra Lübnan konusunu ele alacaklarını anlattı. Türkiye ile İran'ın dünyanın önemli bir bölgesindeki iki büyük ülke olduğunu vurgulayan Salihi, Lübnan'da Suudi Arabistan ve Suriye'nin önerisinin gerçekleşmemiş olmasından üzüntü duyduklarını aktardı. Salihi, Lübnan'ın birlik ve bütünlüğünü desteklediklerini de sözlerine ekledi.

CİHAN

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri