Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fakıbaba'dan AK Parti'ye dönüş sinyali...

20.12.2010 17:40
AK Parti'den aday gösterilmediği için bağımsız olarak girdiği seçimleri kazanarak SP'ye katılan sonra da Kurtulmuş'la istifa edip HAS Parti'ye katılmayarak bağımsız kalan Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba'dan AK Parti'ye dönüş sinyali...

 

Şanlıurfa Belediyesi’nden 7 yılda 30 Yıllık Hizmet toplantısında Başkan Ahmet Eşref Fakıbaba, Basın Mensuplarıyla Buluştu. SAADET Partisi'nden istifa edip, 67 belediye başkanı adına Kurtulmuş ile birlikte hareket edeceklerini duyurduktan sonra kurulan Halkın Sesi Partisi'ne (HAS) katılmayarak bağımsız kalan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sessizliğini bozdu. Fakıbaba, belediye başkanları adına konuşmasını hata olarak değerlendirirken, “Beni siyasette Ahmet Eşref Fakıbaba yapan AK Parti’dir. Benim AK Parti’yle de bir problemim olmadı. Bundan sonraki siyasi geleceğimi Urfa halkının istediği gibi şekillendireceğim” dedi.

AK Parti’den aday gösterilmeyen Fakıbaba, 29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlere bağımsız olarak girmişti. Seçimleri kazanan Fakıbaba, daha sonra Saadet Partisi’ne katılmıştı. SP’nin tek il belediye başkanı olan Fakıbaba ve 67 belediye başkanı, kongre sürecinin ardından partiden ayrılan genel başkan Numan Kurtulmuş ile birlikte istifa etti. Fakıbaba, haksızlığa uğradığını düşündüğü Kurtulmuş’a destek vermiş ve Ankara’da yapılan toplantıda belediye başkanları adına yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki süreçte Numan Kurtulmuş ile birlikte hareket edeceğiz” demişti.
Bu açıklamanın ardından Kurtulmuş’un genel başkanlığında kurulan HAS Parti’ye katılmayan ve yeniden AK Parti’ye döneceği yönünde söylentiler çıkan Ahmet Eşref Fakıbaba, bugün düzenlediği basın toplantısında 2010 yılında yaptığı çalışmaları anlattı.

‘AÇIKLAMA YAPMAM HATAYDI’

Göreve gelmeden önce taşra kent konumundaki Şanlıurfa’yı 7 yılda modern dünya kentine dönüştürdüklerini ifade eden Fakıbaba, önümüzdeki süreçte de yapacakları sosyal çalışmalar ile şehri markalaştıracaklarını kaydetti. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Fakıbaba, siyasi anlamdaki geleceğine ilişkin kararı halk ile birlikte vereceğini söyledi. HAS Parti’ye katılmamasının sebebinin halkın istememesi olduğunu vurgulayan Fakıbaba, Kurtulmuş’a destek için yapılan toplantıda belediye başkanları adına açıklama yapmasının da hata olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
“Belediye başkanları her zaman partiler üstüdür. Ben bu şehre gönül vermiş birisi olarak alacağım her türlü kararı halka onaylatmam lazım. Halk onaylar ise siyasi gelecek ile ilgili karar veririm. Şu an bağımsızım ve yuvarlak konuşuyorum. Çünkü yuvarlak konuşmayınca hata yapıyorum. Hiçbir zaman kesin konuşmamak lazım. Şu an siyasi konularda sessiz kalacağımı bilsem, Ankara’da o açıklamayı yapmazdım. Numan Kurtulmus ve Saadet Partili arkadaşlarla mukemmel uyumumuz vardı. Ama bir zaman geliyor ‘Keşke şu hareketi yapmasaydım, şunu dememiş olmaydım’ diyor insan. Şunu anladım ben bağımsız belediye başkanı değilim, halka bağımlı bir başkanım. Aradan geçen zamanda halk bana, ‘Sen bizden izin almadan konuşma hakkına sahip değilsin’ dedi. Bu doğru ve ben halktan habersiz konuşma hakkına sahip değilim. Halk bana ne derse ben onu yapmak zorundayım. Siyasi gelecekten dolayı endişe duymuyorum. Ben kendimi Urfa’nın geleceğine adamış bir insanım. Bugün siyasi geleceği düşünürsem halka karşı saygısızlık yapmış olurum. Bunun için sustum ve susmaya devam edeceğim.”

Hakkında yeniden AK Parti’ye döneceği yönünde söylentiler çıktığının da söylenmesi üzerine Fakıbaba, “Beni Başhekimlik dönemimde seven halk belediye başkanı yaptı. Ama beni siyasette Ahmet Eşref Fakıbaba yapan AK Parti’dir. Benim AK Parti’yle hiçbir zaman problemim olmadı. Benim AK Parti içerisinde az sayıda insanla problemim oldu. Ben halkıma bağlıyım ve siyasi geleceğimle ilgili kararı halkımın istediği gibi şekillendireceğim” dedi.

Bu sırada Fakıbaba’nın yanında oturan Belediye Başkan Yardimcisi Habip Aslan’ın ise “Biz iyi AK Parti'liyiz” dediği duyuldu.

 www.sanliurfa.com

Bu haber toplam 2064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri