Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÜNDOĞDU: YALANINI ÖZLER OLDUK

19.11.2012 15:56
GÜNDOĞDU: MEMURUN İŞ GÜVENCESİNE GÖZ DİKİLEREK GİDİLECEK BİR YOL YOKTUR

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurların iş güvencesini kaldırmaya niyetlenmiş yanlış yaklaşımların kendilerini rahatsız ettiğini, memurun iş güvencesine göz dikilerek gidilecek bir yol olmadığını söyledi. 

Ahmet Gündoğdu, Eğitim Bir-Sen Mersin İl Divan Toplantısı’na katılarak burada bir konuşma yaptı. Sendikal konuların yanı sıra gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gündoğdu, memurların iş güvencesini tartışmaya açacak bazı sözler işittiklerini, medyada buna benzer haberler okuduklarını belirterek, bundan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. 

BAŞBAKAN SÖZLEŞMELİYE KADRO VERİYOR, BAKANLAR GÖZ KOYUYOR

Memur-Sen’in 4. Olağan Genel Kurulu’nda Başbakan Erdoğan’dan 196 bin sözleşmelinin kadro sözünü aldıklarını ve bunun gerçekleştiğini söyleyen Gündoğdu, kalan 18 bin sözleşmelinin müjdesini ise geçtiğimiz günlerde aldıklarını hatırlattı.Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi sözünü veren bir başbakana karşın part-time, esnek çalışma gibi modelleri dillendiren bakanların varlığına dikkat çeken Ahmet Gündoğdu, “Memurların iş güvencesini kaldırmaya niyetlenmiş yanlış yaklaşımlar bizi son derece rahatsız ediyor. Medeniyet değerlerimizle siyaset yapanlara sesleniyorum; Şüpheli şeylerden kaçının. Memurun iş güvencesine göz dikilerek gidilecek bir yol yoktur. Bu yolun ucu karanlıktır. Çıkmaz sokaktır. Buradan uyarıyorum; memurun iş güvencesine el atacak yaklaşımlarda bulunmayın. Hiç mi çalışmayan memur yok, diyorlar. Biz de soruyoruz; hiç mi çalışmayan siyasetçi yok? Demek ki var. O zaman çalıştıracağız.” ifadelerini kullandı. Belediyelerdeki sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinin sözünü aldıkları, kadrolu olamayan diğer sözleşmelilerin kadro sorunu üzerine görüşmelerin yapıldığı bir dönemde, kamu çalışanlarının iş güvencesiyle ilgili söylentileri anlamalarının mümkün olmadığını söyleyen Gündoğdu, “Böyle bir şeyi aklının ucundan geçirenlere sesleniyorum;İnancımız şüpheli şeylerden kaçının, diyor. Size de tavsiyemiz tehlikeli sularda kulaç atmayın” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME, YASASININ GECİKMESİ VE EK ÖDEME GERGİNLİĞİ İLE BAŞLADI 

Toplu sözleşme sürecine yasanın gecikmesi, yasanın çıkış sürecinde yaşadıkları gerginlik, 6 aylık gecikmiş zamlar, 2006 yılından itibaren ek ödeme alan öğretmen ve öğretim görevlilerine eşit işe eşit ücret genelgesiyle bu ek ödemenin verilmemesinin sıkıntısıyla girdiklerini söyleyen Gündoğdu, bütün bu olumsuzlukların süreci de etkilediğini belirtti. Gündoğdu, genelgenin oluşturduğu mağduriyeti toplu sözleşme masasında gidermeyi istemelerine karşın, öğretmeni çalışmayan, idarecileri de para götürmeye meyilli olarak gösteren anlayışın siyasette de‘çalışmıyorlarsa ek ödemeye ne gerek var’ bakışını ortaya çıkardığını bildirdi. 

BAKANLARIN YALANINI ÖZLER OLDUK

Demokratikleşmenin özgürlükler ve eğitimle mümkün olduğunu söyleyen Gündoğdu, eskiden öğretmenler gününde, kendilerine verilen ancak tutulmayan sözler olduğunu hatırlatarak, günümüzdeki bakış açısı yüzünden eski bakanların yalanlarına hasret kaldıklarını ifade etti. Öğretmenin fedakarlığını göremeyenlerin bu ülkenin geleceğini inşa edemeyeceğini de belirten Gündoğdu, kriz varken bunun bedelini ödemeye hazır olmalarına karşın, büyümeden kendilerine pay verilmemesini ise eleştirdi. Toplu sözleşme bitmesine karşın sürecin bitmediğini söyleyen Gündoğdu, önümüzdeki günlerde Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun toplanacağını, Ağustos’ta ise yeni bir toplu sözleşme döneminin başlayacağını belirterek, “Öğretmene doğru bakılmasını, öğretmenin saygınlığına halel getirecek davranışlardan uzak durulmasını sağlamak en önemli mücadele anlayışlarımızdan biri olacak.”dedi. 

 
Bu haber toplam 7060 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri