Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye rest kavgası

08.02.2011 00:51
KKTC'de düzenlenen ve Türkiye aleyhtarı pankartlarının açıldığı mitingi düzenleyen sendikanın temsilcisi katıldığı canlı yayında Türkiye'yi KKTC'yi emir eri yapmak ve borca sokmakla suçladı.

CNNTürk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge Programında Türkiye ile Kıbrıs arasında yaşanan pankart krizi ve Başbakan Erdoğan'ın tepkisi ele alındı. Programa Kıbrıslı gazeteci Selahattin İsmail ile birlikte mitingi düzenleyen Şener Elcil katıldı. Programda Selahattin İsmail ile Şener Elcil birbirlerini ağır sözlerle itham ettiler.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil “Esir olmak istemiyoruz, bizim kendi kendimizi yönetecek potansiyelimiz vardır. Şeklinde bir gazete ilanı verdiklerini ve 3.5 yıl süren dava sonrasında beraat ettiklerini belirterek” Biz Türkiye ile ilişkilerin karşılıklı saygıya dayalı olarak bir ilişkinin sürmesinden yanayız. Şu anki ilişki bir tarafın buyuran bir tarafın emir alan dayatma ilişkisidir. Bu kabul edilemez. Biz bağımsız bir devlet isek bunu herkesin saygı duyması gerekir” dedi.

“Türkiye ne seni ne paranı ne memurunu istiyoruz” şeklindeki pankartı Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası üyelerinin açtığını ve bunun hesabı nı vermekte bir sıkıntıları olmadığını söyleyen Elcil, “Biz bir toplumsak buna herkesin saygı duyması gerekir, biz para alarak emir alarak yaşamak istemiyoruz” dedi.

Elcil, para alanın emir de alacağını bu nedenle ilişkilerin karşılıklı eşitlik ilkesine dayalı olarak kurulmasını istediklerini söyledi. Türkiye’nin parasını sevenlerin olduğunu söyleyen Elcil” Biz Türkiye’nin parasını değil insanını halkını seviyoruz” dedi. Erdoğan tepki koyacak diye fikirlerinden düşüncelerinden geri durmalarının söz konusu olmayacağını söyleyen Elcil “Demokratik bir ülkede yaşıyorsak zorla birinin parasını almak zorunda değiliz. Zorla birinin memurunun süreci yönetmesini de kabul etmek zorunda değiliz.” Dedi. Erdoğan’ın Kıbrıs’lı Türklere ve mitinge katılan 50 bin kişiye “Besleme” dediğini savunan Elcil’in sözlerine tepki gösteren Kıbrıslı gazeteci Sebahattin İsmail, KKTC’de düzenlenen mitingden bir gün önce Rum tarafına geçtiğini ve Rum lider Hristofyasla görüştüğünü söyledi. İsmail, miting için hazırlanan pankartlarda Türkiye için başlangıçta hiçbirşey bulunmadığını Elcil’in Hristofyas görüşmesinden sonra farklı pankartların ortaya çıktığını savundu.

Sebahattin İsmail, Başbakan Erdoğan’ın sözünün bu sendika tarafından çarptırılarak tüm KKTC’lilere söylenmiş gibi gösterildiğini oysa Başbakan’ın bu sözleri mitingi düzenleyen ve Türkiye aleyhtarı olan gruba yönelik olduğunu ortaya koyduklarını söyledi.

Programda Sebahattin İsmail, Türkiye’ye tenezzül etmeyen Şener Elcil ve benzeri düşüncedekilerin Türkiye’den gelen parayı almamaları ya da aldıkları parayı bir hayır kurumuna yatırmalarını istemesi üzerine Elcil ile Sebahattin İsmail arasında tartışma farklı bir boyuta taşındı.

Kaynak:
Bu haber toplam 2894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri