Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AİHM'den Türkiye'ye 6 milyon bin euro ceza

24.05.2011 23:57
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye'ye ceza yağdı. Ankara, üç değişik mülkiyet davasında toplam 6 milyon 222 bin euro maddi ve manevi tazminat ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, üç ayrı davada Türkiye'yi haksız buldu.

Türk mahkemeleri, Türk vatandaşları Ekaterina ve Evridiki Ağnidis'i, Ynanistan vatandaşı Yorgo Ağnidis'e ait olan Büyükada ve Bozcaada'daki mülklerin mirasçısı kabul etmedi.

Daha doğrusu, 1987'de alınan ve Evridiki Ağnidis'in, babası Yorgo'nun yasal mirasçısı olduğunun kabul edildiği mahkeme kararı, 1994'te iptal edildi.

1994'te davaya bakan mahkeme, mütekabiliyet şartını da ortaya koydu.

"Yunanistan'da, Türk vatandaşları, çocuklarına miras bırakamıyor. Yunan vatandaşı Yorgo Ağnidis, hayattayken varis de belirlemediği için, Türk vatandaşı oğlu, onun mirasçısı olamaz" dedi.

Ancak Strasburg'daki AİHM, bu son kararı, insan haklarına aykırı buldu. Ttrkiye'yi oybirliğiyle, 4 milyon euro tazminata mahkum etti.

AİHM, Girne ve Lefkoşa'da gayrimenkulleri olan Kostas Kalisperas adlı Güney Kıbrıs vatandaşının davasında da kararı açıkladı. Türkiye'yi mülkiyet hakkı ve aile yaşamına saygı ilkesinin ihlali gerekçesiyle, 1 milyon 300 bin euro tazminata mahkum etti.

Mahkeme, İzmir-Urla'daki gayrımenkulüne karşılıksız el koyulan Nedim Çağlar'ın da şikayetini haklı buldu. Ankara'nın Çağlar'a, 911 bin euro maddi tazminat ödemesine hükmetti.

cnnturk

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
avrupa birliği saçmaladı
mehmet gerçek
avrupa kiliseler birliği turkiyeye sık boğaz edip turkiyeyi zoraki cezalandırıyor. çözüm islam ülkeleri adalat divanı kurmaktır akıllı insanlara duyurulur ahmak insanlara uyarıdır.
28 Mayıs 2011 Cumartesi 09:49
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri