Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artık kreş ücretleri devletten

21.07.2012 16:00
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan dev adım! Kadın istihdamını arttırmak için 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devlet üstlenecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını arttırmak için çok önemli bir çalışmaya hazırlıyor. Buna göre, çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devlet üstlenecek.

Kadınların, devlet tarafından verilecek kreş yardımından yararlanmasının tek şartı olarak çalışmaları aranacak. AÇEV, TÜSİAD, KAGİDER ve Dünya Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan proje uyarınca, çalışan kadınlar kreş yardımından faydalanmak için aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvuracaklar. Başvurular, bakanlık tarafından oluşturulan Soybis sistemi çerçevesinde, başvuran kişinin gelir düzeyi çerçevesinde değerlendirilecek. Soybis, başvuran kişinin gelir düzeyinin tek bir düğmeye basılarak belirlenmesini sağlayacak. Soybis’in doğru işlemesini sağlamak için TÜBİTAK da devrede. Bir çeşit “gelir-ölçer” olarak nitelendirilebilecek yazılım ile, tek düğmeyle kişinin bilgilerine erişilip, gelir durumu 0 ile 100 puan arasında belirlenecek. Puana göre yardım verilecek.

Yardım ne kadar olacak

BAKAN Yardımcısı Aşkın Asan, AÇEV’in 300 TL’yi önerdiğini, ancak henüz bakanlığın kesin kararı vermediğini söyledi. Asan, “STK’ların hesapları, verilecek yardımın en az yarısının zaten istihdam oluşacağından, vergi olarak devlete döneceğini de gösteriyor. Yani mesela kreş yardımı 300 TL olarak belirlenirse, bunun 150 TL’si zaten devlete dönecek” diye konuştu. Kreş yardımı doğrudan kreşe ödenecek. Planlanan kreş yardımı çerçevesinde artacak kreş ihtiyacı için ise kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle arası kreşler kurulacak.

Kaynak: Hürriyet 

Bu haber toplam 56402 defa okunmuştur
gercek
rukiye koca
Boyle bir sey var ben cocugama aliyorum yardim J
05 Haziran 2014 Perşembe 21:46
Beğendim (5)Beğenmedim (4)
YORUMUN DEVAMI
gercek
rukiye koca
Boyle bir sey var ben cocugama aliyorum yardim J
05 Haziran 2014 Perşembe 21:46
Beğendim (5)Beğenmedim (4)
YORUMUN DEVAMI
kreş
oylum deger
ne zaman kanun gelıyor daha beklıycekmıyız kres arastırıyorum ıse basladım cocugumun bakıma ıhtıyacı var bıde nasıl ulasabılırız bılgılendırırsenız sevınırım
18 Mart 2014 Salı 16:56
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
bana ulaşın lütfen
mehri topcu
bende çocuğumu kreşe yollamak istiyorum ve bu yardımda yararlanmak için ne yapmalıyım mecburiyetten dolayı çalışmam lazım durumumda yok bana yardımcı olursanız sevinirim tel.5542619611
29 Eylül 2012 Cumartesi 10:27
Beğendim (11)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri