Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti B planı için Abdullah Gül'e sarıldı!

07.05.2014 14:58
Erdoğan'ı Köşk'e çıkarmaya hazırlanan AK Parti'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası hangi senaryolar masada? Radikal yazarından çarpıcı kulis...

İNTERNETHABER.COM
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi AK Parti'deki Köşk ve Başkanlık Sistemi hesaplarını köşesine taşıyan Radikalgazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahinhükümetin B planını ve masadaki diğer senaryoları yazdı.

Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda AK Parti'nin gücünü koruyabilmesi için Abdullah Gül'e ihtiyacı olduğu yönünde bir eğilimin parti içinde giderek güç kazandığını kaydeden Ömer Şahin "AK Parti yönetimi, ErdoğanÇankaya'ya çıktığında Gül'süz bir parti liderliğinin tabanda ve seçimde sıkıntılar doğuracağını düşünüyor." dedi.

İşte Ömer Şahin'e göre AK Parti'deki Köşk senaryoları:

KASIMA KADAR BÜLENT ABİ:

Başbakan Erdoğan 10 ya da 24 Ağustos’ta ‘köşk’e çıkar. Başbakanlıktan istifa etmek zorunda olacağı için hükümet düşer. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini Bülent Arınç’a verir. 

GÜL KONGREYE GİDER:

Erdoğan ‘köşk’e çıkarsa AK Parti Genel Başkanlığı da boşalıyor. AK Parti’yi kongreye Erdoğan’ın partideki vekili Mehmet Ali Şahin götürür. Kongrenin 45 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Eylül ayında yapılacak kongrede parti yeni genel başkanını seçmek zorunda. Gül, kongreye tek aday olarak girer ve partinin yeni lideri olur. 

KASIMDA ERKEN SEÇİM:

Gül’ün başbakanlığına tek engel milletvekili olmaması. Gül’ün önünde iki seçenek bulunuyor. Ya ‘Bayburt modeli’ ya da erken seçim. Gül’ün normal seçimle Kayseri milletvekili olarak Meclis’e girmek isteyeceği tahmin ediliyor. Bu durumda kasım ayında erken seçime gidilir. Sandığa zamanından niye erken gidildiği halka izah edilir. Seçim otobüsünün üzerine Gül çıkar ve beklendiği gibi sandıktan zaferle çıkılırsa Gül yeni dönemde hükümeti kurar. 

GÜL 3 DÖNEMİ KALDIRIR:

Birçoğu partinin yıldız ismi 73 kişiyi kapsayan ‘3 dönem kuralı’nın kaldırılmayacağı açıklanmıştı. Başbakan Erdoğan, “Benim dönemimde kalkmayacak” diyerek sözünü tutmuş oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sonrasında ise şartlar değişmiş oluyor. Eylül ayındaki kongre ya da MKYK’da bu sınırlama kalkar. Yeni lider Abdullah Gül’ün bu isimlerden bazılarıyla yoluna devam etmek istediği bilindiği için partideki üç dönem kuralının değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 

VEKİLLİK SÜRESİ 5 YILA ÇIKAR:

Başbakan Erdoğan, milletvekilliği süresini 5 yıldan 4 yıla indirmekle hata yaptıklarını itiraf etmişti. Erdoğan sonrasında sürenin yeniden 5 yıla çıkarılması planlanıyor. Bu durumda mevcut milletvekillerinin ‘hak kaybı’ itirazlarının azalacağı ve erken seçim kararına daha rahat oy vereceği hesaplanıyor.

Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri