Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan başkanlara Mimar Sinan'lı belediyecilik dersi

11.06.2014 15:02
Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarıyla yapılan istişare ve değerlendirme toplantısında Mimar Sinan'lı bir öykü ile belediyecilik dersi verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarına yaptığı konuşmada, Mimar Sinan ile bir çocuk arasında geçen "minaren eğri" atışmasını örnek göstererek belediyecilik alanında ders verdi.

MİMAR SİNAN'LA ÇOCUĞUN "MİNAREN EĞRİ" ATIŞMASI

Başbakan'ın anlattığı öyküye göre, Mimar Sinan Selimiye Camii'nin yapımı bittikten sonra eserinin karşısına geçerek nasıl göründüğüne bakar. O sırada yoldan geçen bir çocuğu yanına çağıran Koca Sinan "güzel olmuş mu" diye çocuğa sorar. Çocuk da ilk bakışta "minarenin birisi biraz eğri olmuş" cevabını verir.

Mimar Sinan, çocuğun "eğri olmuş" dediği minareye hemen halatlar bağlatır ve düzeltiliyormuş gibi yaptırır. Çocuğa "oldu mu" diye soran Sinan, "oldu" cevabını alır. Sinan, minareyi çocuktan "evet" cevabını almak için düzelttirmiştir. Çünkü minare zaten düzgündür.

YOL YAPARAK DEĞİL GÖNÜL YAPARAK..

Başbakan Erdoğan, Mimar Sinan'ın sırf bir çocuğun gönlünü yapmak ve onun kanaatini dikkate almak için böyle bir eyleme kalkıştığını hatırlatarak AK Partili belediye başkanlarına "Yol yaparak değil, gönül yaparak çalışacağız" dedi.

Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri