Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ak Parti bürokrasi tarafından hep aldatıldı

18.01.2014 17:20
Ak Parti hükümetlerinin kendi bürokratları olmadığı için her seferinde aldatıldığını iddia eden Mahçupyan, “Ak Parti yüzde elli oy alıyor. Bürokrasiyi yönetmesi lazım ve tek bir adamı yok” dedi.

Etyen Mahçupyan dün akşam Cengiz Özdemir’in sunduğu “Stüdyo360” programına konuk oldu.

“HAKEME GÜVENMİYORSANIZ MAÇ ÇIĞRINDAN ÇIKAR”

Batı’da demokrasinin bedeller ödeyerek inşaa edildiğini söyleyen Etyen Mahçupyan, Türkiye’de yargının sorunlubir yapı olduğunu söyledi. Demokrasilerde yargının hakem rolünde olduğunu ifade eden Mahçupyan, “Hakemegüvenemiyorsanız maç çığrından çıkar. Türkiye’de yargının asıl kaygısı adalet değil ideolojidir”dedi. Cumhuriyet tarihiboyunca İstiklal Mahkemeleri’nden başlayarak 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta yargının demokrasi sınavından başarısızlıkla geçtiğini belirtti.

“HSYK ÜYELERİNİ PARLAMENTO SEÇMELİ”

HSYK’nın yapısının değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Mahçupyan “HSYK üyeleri toplum tarafından denetlenebilir, geri çağırılabilir olmalı” dedi. RTÜK gibi bir yapının HSYK’ya tatbik edilmesini “yarıyol” olarak tanımlayan Mahçupyan “HSYK’ya her partinin aday göstermesi ve bu adayların parlamentodan yüzde 60 oy alması gerekir” dedi. Yargının tarafsız olması halinde Türkiye’nin çoğulcu demokrasiye geçebileceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca önümüzdeki genel seçimlerde yasama yargı karşısında güçlü hale gelebilirse sistemindüzelebileceğini de sözlerine ekledi.

“AK PARTİ ALDATILDI, CHP CESUR DEĞİL”

Mahçupyan, Ak Parti hükümetlerinin kendi bürokratları olmadığı için her seferinde aldatıldığını iddia ederek, “AkParti yüzde 50 oy alıyor. Bürokrasiyi yönetmesi lazım ve tek bir adamı yok” ifadesini kullandı.

CHP’nin yeni anayasa sürecinde başarısız olduğunu ifade eden Mahçupyan, CHP’nin ulusalcılar ve sosyaldemokratlar olarak ikiye ayrıldığını söyleyerek “Kılıçdaroğlu denge politikası izliyor. Yeni anayasa için cesur olmak gerekir” dedi.

“17 ARALIK 10 SENE ÖNCE OLSAYDI HÜKÜMET İSTİFA EDERDİ”

Türkiye’nin kendisine miras kalan sistemin hiçbir şeye benzemediğinin idrakine yaklaştığını ifade eden Mahçupyan, “17 Aralık olayı on sene önce olsaydı yolsuzluk daha önde olacaktı. Yargı toplumun hiçbir şekilde karışamayacağı bir şeydi. Hükümet istifa edecek toplum başını eğip bekleyecekti” dedi.

TÜRKİYE DÜNYAYA KENDİNİ ANLATAMIYOR

Türkiye’nin kendini doğru bir şekilde dünyaya anlatacak mecrası olmadığını söyleyen Mahpçupyan “Türkiye’deİngilizce yayın yapan iki gazete var. İngilizce yayın yapan televizyon yok. Eğer mesele Brüksel’de büro açmaksa orada başka bürolar daha aktif. Bu da şu andaki cehaleti besliyor” dedi.

Bu haber toplam 1704 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri