Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahkemeye vermişti şimdi Barış Projesi yaptı

17.04.2011 12:15
AK Parti'nin çıkardığı 2B yasasını Anayasa Mahkemesi'ne götürüp iptal ettiren CHP, bu kez barış

Hüseyin KELEŞ / Ercan BAYSAL

CHP, daha önce Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü 2B düzenlemesini seçim vaadi yaptı. Fakat o dönem adeta 'ihanet projesi' olarak suçladıkları düzenlemeyi bu kez 'barış projesi' olarak sundular.

Dün projenin ayrıntılarını açıklayan Kılıçdaroğlu, orman vasfını yitirmiş bazı arazileri Emlak Vergisi üzerinden satacaklarını, bazılarını da bedelsiz olarak vereceklerini söyledi.

Daha önce 'ihanet projesi' olarak adlandırardığı ve Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü 2B, şimdi CHP'nin en önemli seçim vaatleri arasında. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul'da orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili '2B Barış Projesi'ni açıkladı. Kılıçdaroğlu, kendi projelerinin AK Parti'ninkinden farklı olduğunu ileri sürdü.

CHP, daha önce Anayasa Mahke-mesi'ne götürdüğü 2B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını bu kez seçim vaadi yaptı. Fakat o sırada 'ihanet projesi' olarak adlandırdıkları 2B'yi, şimdi 'barış projesi' olarak sundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '2B Barış Projesi'ni dün İstanbul Sultanbeyli'de düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı.

Bu problemin milyonlarca vatandaşı ilgilendirdiğini ve yaklaşık 30 yıldır devam ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, sorunun AK Parti iktidarında da çözülmediğini söyledi. Fakat neden çözülemediğine ve CHP'nin yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğüne değinmedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı plana göre 2B arazileri, büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları içinde başka bir konutu olmayan hak sahipleri ile esnaflara Emlak Vergisi değeri üzerinden satılacak. Diğer yerler için de rayiç bedeli talep edilecek.

Orman köylülerine ise bedelsiz bir şekilde devredilecek. Veraset yoluyla geçen 2B içindeki yerlerin Emlak Vergisi'nin yarı fiyatına vatandaşa satılacağını duyuran CHP lideri, üzerinde tarım yapılmayan 2B arazilerinin ise yeniden ormanlaştırılacağını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, projeyle devlet ve orman köylüsünü barıştıracaklarını, bunun için de '2B Barış Projesi' adını verdiklerini kaydetti. Satıştan elde edilecek gelirin yüzde 40'ının orman alanlarının ıslahı, yüzde 30'unun orman köylülerinin kalkınması ve Türkiye'de hayvancılığın desteklenmesi, yüzde 30'luk kısmının da devlet üniversitelerinin geliştirilmesi için kullanılacağını dile getirdi.

Bir gazeteci, CHP liderine, "Sizin projeniz AK Parti'nin projesi ile neredeyse aynı. Şimdi ne oldu da 2B seçim rüşveti olmaktan çıktı?" sorusunu yöneltti. Böyle bir soru beklediğini ve bunun için hazırlık yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, soruyu soran muhabirin çalıştığı kanalın ismini vererek, "Özellikle Kanal 7'nin bilgisine sunmak için hazırladık." ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, kendi projeleri ile AK Parti'nin hazırladığı düzenleme arasında fark olduğunu söyledi.

CHP, 9 yıldır 2B yasasını engelliyordu

Seçim vaatleri arasında 2B arazilerini de koyan CHP, 2002 yılından beri hükümetin bu yöndeki adımlarını engelledi. Bu sebeple Hazine'nin 20 milyar dolarlık bir gelirden mahrum kaldığı belirtiliyor. Orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışını öngören düzenlemeye sürekli karşı çıkan CHP, aslında büyük bölümü işgal altında olan arazilerin 'peşkeş çekileceği' gerekçesini ileri sürüyordu.

Eski CHP lideri Baykal, bu yönde sert muhalefet yürütürken, "2B'den hiç para kazanmayı düşünmesinler. Ormanlar, arsa spekülatörleri ve arsa mafyasının kontrolüne geçecek. Bu yasa, orman köylüsünün köyünü terk etmesine neden olacak. 2B arazileri çok kıymetli. Bu topraklarda sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da gözü var" iddiasında bulunmuştu.

CHP'nin muhalefetine rağmen AK Parti, 2B düzenlemesini Meclis'ten geçirdi. Fakat anamuhalefet partisi, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak düzenlemeyi iptal ettirdi. Hükümet, 2009'da 2B arazilerinin satışını düzenleyen yeni bir kanunu Meclis'ten geçirdi. CHP, bunu da AYM'ye taşıdı. Mahkeme, başvuruya ilişkin kararını henüz vermedi.

Zaman 

Bu haber toplam 2092 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri