Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan kaset siyasetinden rahatsız

12.05.2011 23:49
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kasetler üzerinden bir kez daha Türkiye'de siyasetin şekillendirilmek istendiğini iddia etti.

Başbakan Erdoğan, partisince Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu, son günlerde ortaya çıkan kasetler üzerinden AK Parti'nin karalanmaya çalışıldığını iddia etti.

Yalova'dan aldıkları ilhamla, Türkiye'yi de kardeşlik hukuku üzerinde kalkındırdıklarını belirten Erdoğan, ''İstikrarı, güveni, huzur ve kardeşliği pekiştirerek, Türkiye'nin ekonomisini büyütüyor, dış politikasını güçlendiriyor, itibarını artırıyoruz'' diye konuştu.

AK Parti olarak, millet iradesini her şeyin üzerinde tuttuklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türkiye otokratik bir sistemin içinde değil, otoriter, totaliter bir yapının içinde değil, demokratik bir yapı içinde. Fakat biz ileri demokrasi istiyoruz. Onun için 12 Haziran bir milat olacak. 12 Haziran ile yeni anayasamızı yapacağız. Burada ileri demokrasi olacak, burada temel hak ve özgürlükler olacak. 26 maddelik o paketin daha genişletilmişi o anayasada olacak. O anayasayı sen yapacaksın, millet yapacak. Onun için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. STK'lar şu anda çalışma yaptılar. Biz de çalışmamızı yaptık, yapıyoruz. Mecliste parlamento aritmetiği bakalım ne getirecek. Eğer parlamento aritmetiği 'AK Parti sen bunu tek başına yap' diyorsa, biz buna rağmen diğer partilere, 'gelin bunu beraber yapalım' diyeceğiz. Anayasa Uzlaşma Komisyonunu yeniden kurmak için çalışacağız.''

''SİYASETİN KASETLER YOLUYLA ŞEKİLLENMESİNE KARŞI ÇIKIYORUZ''

''Biz, siyasetin kasetler yoluyla dizayn edilmesine, tasarlanmasına, şekillenmesine de aynı şekilde karşı çıktık, karşı çıkıyoruz'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''28 Şubat döneminde bunu yaptılar. Kasetler yoluyla siyasete yön vermek istediler. Sonraki dönemlerde aynı şekilde, gizli çekimler, gizli kayıtlar, yasa dışı dinlemeler yoluyla siyaseti şekillendirmek istediler. CHP'nin eski genel başkanına ait görüntüler yayınlandığında, biz anayasa ile ilgili paketi paylaşıyorduk, parlamentodaydık. Orada bu haber bana geldiğinde bunu büyük bir üzüntüyle karşıladım. Ulaştırma Bakanımı yanıma çağırdım, bu yayınların durdurulması için devreye girmesini istedim. Bu görüntüleri siyasi bir malzeme olarak kullanmayacağımızı ifade ettim. Bu görüntüler ne kadar çirkinse, bunları malzeme yapmanın da o kadar çirkin olduğunu söyledim. Ama bu mesele hiç büyümeyebilirdi, bu mesele gündemden çıkabilirdi.''

Bu görüntülerden hemen birkaç gün sonra, belli medya gruplarının bu görüntüleri çarşaf çarşaf ön sayfalarına taşıdığını, günlerce bu görüntülerin yazıldığını, çizildiğini ve konuşulduğunu anlatan Erdoğan, ''Kendileri de konuştu. İkide bir, 'AK Parti bunu çözmeli' dediler. Ya ben senin bekçin miyim? Yargı devrede, gereken yapılmış. Yürütme olarak eğer buna müdahale edilmemiş olsaydı, rezaletin biri bin para olacaktı. Rezalet alıp başını gidecekti. Buna müdahale ettik diye mi yanlış yaptık?'' şeklinde konuştu.

''KASETLER ÜZERİNDEN AK PARTİ'YE İFTİRA ATIYORLAR''

Başbakan Erdoğan, kasetlerin sistematik şekilde gündemde tutulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Bu şekilde, CHP üzerinde alenen bir operasyon gerçekleştirdiler. Şu andaki mamul genel başkan, mağdur genel başkanı ziyaret etmedi mi? Gitti. Çıktı, resim verdiler. 'Ben aday değilim' dedi. Ertesi gün ne oldu? 'Adayım' dedi. Her zamanki gibi 'U' dönüşü. MHP'lilere ait görüntüleri de biz aynı şekilde üzüntüyle karşıladık ve çirkin bulduk. Ama ne yapıyorlar biliyor musunuz? CHP de MHP de bu kasetler üzerinden AK Parti'ye iftira atıyorlar, çamur atıyorlar. Partileri içindeki kirli ilişkilere bakmıyor, onları görmezden geliyor, AK Parti'ye iftira atarak bu işten sıyrılmaya çalışıyorlar.''

Erdoğan, dün BDP ile ilişkili bağımsız bir milletvekili adayının, kasetlerden dolayı MHP'yi savunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Yine dün, PKK terör örgütünün yayın organı, bir ajans, MHP'yi savunan, AK Parti'yi suçlayan bir yorumu servis etti. Bir oyun oynanıyor sevgili kardeşlerim. Kasetler üzerinden bir kez daha Türkiye'de siyaset şekillendirilmek isteniyor. Çeteler, bir kez daha Türkiye'de demokrasiye musallat olmak istiyor. Hukuk dışı örgütler, kirli senaryolarla bir kez daha Türkiye'ye rota çizmek istiyor. CHP'si, MHP'si, onlarla birlikte BDP, terör örgütü, hep bir ağızdan koro halinde, AK Parti'yi hedef tahtası haline getirmek istiyorlar.

ERDOĞAN YİNE KILIÇDAROĞLU'NU VURDU

8 yıl SSK Genel Müdürlüğü yaptığını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Batırdın SSK'yı. Gittin Ecevit'e 'beni aday yapar mısın?' diye sordun. Ecevit başarısız bir genel müdürü, milletvekili adayı yapamayacaktı, veto etti. Mesele paraşüt meselesi. Böyle geldi. İşi gücü maalesef yalan, yalan, iftira.

Yan yana gelmeleri hayal dahi edilemeyenler, hayatları boyunca birbirleriyle mücadele edenler, birbirlerine en ağır hakaretleri savuranlar, şu anda AK Parti karşısında çete kardeşliği kurmuş durumdalar. Düşünebiliyor musunuz BDP, MHP'yi savunuyor. MHP, CHP'nin yedeğinde siyaset yapıyor. CHP, çetelere kol kanat geriyor, 'Silivri'nin avukatıyım' diye bizzat açıklıyor, emekli siyasetçileri kendisine milli şef ediniyor. Hedef ne biliyor musunuz? Hedef demokrasi, hedef büyük Türkiye, hedef kalkınan Türkiye. Hortumları kesilenler, hep birlikte çıkar ortaklığına giriyorlar. Birileri, milletin egemenliğinden, millet iradesinden rahatsız oluyor ve bunu bozmak için senaryolarını ortaya koyuyorlar.''

Türk milletinin bu oyuna gelmeyeceğini dile getiren Erdoğan, ''Demokrasiye nasıl bir tezgah kurulduğunu görmeye ve bu tezgahı 12 Haziran'da 2-0 ile bozmaya var mıyız? Bir ayımız kaldı. Çok çalışacağız'' dedi.

İnternet Haber

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri