Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti Doğu’da neden kaybetti?

10.06.2015 15:25
AK Parti Türkiye genelinde büyük oy kaybı yaşamasına rağmen yüzde 41'le yine birinci parti eçildi. Sadece 4 yıl önce oyları toplayan AK Parti, ne oldu da oyları HDP'ye kaptırdı. Doğu'daki kaymanın nedenini Muhsin Kızılkaya analiz etti.

AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde en büyük kan kaybını doğu illerinde yaşadı. Bir önceki seçime göre HDP, doğu illerindeki vekilliklerin birçoğunu aldı. AK Parti'nin Doğu'da bu denli oy kaybetmesinin altında yatan nedenleri Mersin 3. sıradan seçilip, Meclis’e giren AK Parti Milletvekili Muhsin Kızılkaya değerlendirdi.

 

“HDP’NİN ‘HUZURSUZLUK ÇIKAR’ KAMPANYASI BAŞARILI OLDU”

Kızılkaya, “Yaşanan oy kaybıyla alakalı çeşitli sebepler var. HDP’nin barajı aşması bunun en önemli sebebi. AK Parti’nin çözüm sürecini getirdiğini noktaya baktığımızda seçim kampanyasında HDP, Kürt seçmene eğer barajı aşmazsak huzursuzluk çıkar ve eski günlerimize geri döneriz diyerek bir kampanya başlattı. Netice itibariyle kampanya karşılığını buldu. Kürt seçmenler aman bir şeyler olmasın, barışa zarar gelmesin diye oylarını ödünç olarak HDP’ye verdi. AK Parti’den HDP’ye giden oylar kayıp oylar değil, bu kampanya neticesinde giden oylardır.” diye konuştu.

 

DOĞU’DA SAVAŞ ÇIKAR KORKUSU

HDP’nin seçim sürecindeki söylemlerini de değerlendiren Kızılkaya, “HDP konulan barajı aşmazsa Kobani hadiselerine benzer olaylar ve savaşlar çıkar. Bu yüzden AK Parti’nin muhafazakar seçmeni bu sürece zarar gelmesin, onlarda Meclis’te bulunsun diye bu tarzda bir tercihte bulundular.” dedi.

 

“ÇÖZÜM SÜRECİNDEN OY OLARAK EN ÇOK AK PARTİ ZARAR GÖRDÜ”

Çözüm sürecinin asıl sahibinin AK Parti olduğunu belirten Kızılkaya açıklamasının devamında, “Bu süreçten oy oranında en çok zarar gören AK Parti oldu. Sürece AK Parti kadar sahip çıkmayan partilerse bu durumdan yararlı çıktılar. Savaş bari çağrışımlar yapan partiler güç kazanırken çözüm sürecini koruyan her durumda bu süreçten vazgeçmeyen AK Parti oy kaybetti.” şeklinde konuştu.

 

MHP ÇÖZÜM SÜRECİNİ KULLANDI

“Çözüm sürecinin kendisi değil, çözüm süreci adı altında çıkarılan propagandalar AK Parti’ye oy kaybettirdi. MHP çözüm sürecine karşı olmasına rağmen en iyi onlar kullandılar. Barış sürecinin faydalarını söylemek yerine eğer bizler Meclis’e giremezsek bu süreci sekteye uğratırız şeklinde ithamlarda bulundular. Bu tür süreçler dünyanın neresinde olursa olsun böyle sonuçları olmaktadır. Siz bunda ne kadar ısrar ederseniz ilk başta kaybedersiniz ama uzun vade de kazanan siz olursunuz. AK Parti’nin ne yaptığı sonraki seçimlerde anlaşılacak ve tekrardan su yatağına oturacaktır.”

 

Kaynak: Ajanshaber

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri