Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet'ten 2014 AKP Senaryosu?

25.01.2012 14:43
Başbakan kim olacak? Kim AKP Genel Başkanı olacak? Hürriyet yazarı Yalçın Doğan bugünkü köşesinde 2014 yılına ait 3 senaryodan bahsetti.

Hürriyet yazarı Yalçın Doğan bügünkü yazısında 2014 yılına ait senaryolardan bahsetti. Doğan AKP'nin başına kimin geleceğinden Cumhurbaşkanı kimin olacağına kadar senaryolarıyla çok konşulacak gibi..

Tepedeki son senaryo

Başbakan kim olacak? Kim AKP Genel Başkanı olacak?
2014 Cumhurbaşkanı seçimine daha iki buçuk yıl var. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olur ve seçilirse AKP’nin başına kim geçecek? Aslında seçilmezse de, soru yine aynı, çünkü AKP tüzüğüne göre, bir kişi en fazla üç kez milletvekili olabiliyor. Yani, Erdoğan 2014’de milletvekili, dolayısıyla Başbakan olamıyor.

Bu durum çeşitli senaryoları beraberinde getiriyor. Bunlardan bazıları medyada yer alıyor. Yer almayan bir başka senaryo şöyle.

AKP’de Genel Başkan ayrı, Başbakan ayrı olacak. İkisi birbirinden ayrılıyor. İddiaya göre, Erdoğan’ın böyle bir planı, düşüncesi var.

DAVUTOĞLU VE TOPBAŞ

Rivayete göre, Cumhurbaşkanı seçilirse, Erdoğan AKP’de gücün tek elde toplanmasını istemiyor. Güç bölünecek ki, Cumhurbaşkanı rahat edecek.

AKP tüzüğüne göre;

a) üç kez üst üste milletvekilliği olamayacağı için,
b) ve Anayasaya göre, Başbakanın milletvekili olması gerektiği için, üç seçimdir milletvekili seçilen AKP’nin ağır toplarının Başbakanlık şansı yok.
Kimin var? Senaryonun devamında iki kişinin şansı ön plana çıkıyor-muş.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş.

Bu senaryoyu bana bazı AKP ileri gelenleri aktarıyor.

BİR ABD, BİR SÜRPRİZ

Yine rivayet o ki, Davutoğlu ibrenin kendisine dönebileceğinin farkında. O nedenle Amerika’ya yaklaşıyor-muş.

Hatta, Türkiye’nin Suriye’ye karşı haşin ve şahin politika izlemesinin altında, bu yakınlığın ve ileride doğacak yeni makam ve mevkilere duyduğu merakın rol oynadığı öne sürülüyor.

AKP milletvekilleri Davutoğlu’na karşı uzak duruyor. Ondan hoşlandıklarını söylemek biraz zor. Buna karşılık, AKP örgütü Davutoğlu’na daha yakın. Halk içindeki popülaritesi yine pek düşük sayılmaz.

Topbaş ise, tam sürpriz. Önemli bir artısı var. Tayyip Erdoğan ile uzun yıllardır beraber, ona en yakın isimlerin belki başında geliyor. Erdoğan’ın bütün kalbiyle güvenebileceği bir isim.

ARINÇ’IN ŞANSI

Son senaryoya göre, madem AKP genel başkanlığı ile Başbakanlık ayrılıyor, bu durumda genel başkan kim oluyor?

Bülent Arınç.

Arınç üç dönemdir milletvekili, bir daha milletvekili olamıyor, dolayısıyla Başbakan olma şansı yok. O zaman, Erdoğan açısından yine güvenilir bir yurttaş olarak Arınç neden AKP Genel Başkanı olmasın?

Bunlar AKP kulislerinden esen son senaryolardan biri. Daha o kadar çok zaman var ki... 

Bu haber toplam 1888 defa okunmuştur
umut
Tarık UMUT
yalçın'a sadece şu yakışır
25 Ocak 2012 Çarşamba 14:51
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri