Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziantep oyunu halkın sağduyusu bozdu

26.08.2012 18:34
AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Gaziantep'te sivillerin hedef alındığı saldırının amacının 'kaos' çıkarmak olduğuna dikkat çekerek, halkın sağduyusunun bu oyunu bozduğunu ifade etti.

Özel bir kanalda konuşan Dengir Mir Mehmet Fırat, son günlerde tırmanan şiddet olaylarının asıl amacının, AK Parti iktidarını yıpratmak olduğunu ifade etti. Fırat, "PKK ve Ortadoğu'da planları olan ülkeler 'kaos' peşinde... Hedef AK Parti iktidarıdır." dedi.

AK Parti iktidarının, sorunun çözümü için Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmeye başladığında şiddet eylemlerinin başladığına dikkat çeken Fırat, "Örgütün elindeki bazı materyalleri almak için adımlar atıldığında şiddet tırmandırıldı, kaçırma eylemleri başladı. 

Demokratikleşme yönünde kararlılık sergilendiğinde ve Ortadoğu karıştığında siviller hedef alındı. Örgüt ve bazı yapılar süreçten rahatsız. Rahatsızlar, çünkü sorunun çözümünü istemiyorlar. Çözümü getirecek tek güç olarak AK Parti'yi gördüklerinden onu hedef alıyorlar." diye konuştu.

Hükümetin, son 4 yıl içerisinde sorunu çözmek için attığı adımları çok önemsediğini ifade eden Fırat, "Artık gereksiz takıntıları bir kenara bırakmayız. Şiddet olayları zaten takıntılar sürsün diye sahneye koyuluyor. Kararlı ve dik durarak sorunun nedenleri ile yüzleşmeliyiz. Reformlardan ödün vermeden yola devam etmeliyiz. 

Bugüne kadar atılan adımlar çok olumludur ama yetersizdir. Terör sürüyor diye geri adım atmamak lazım. PKK ile Kürt sorununu da birbirinden ayırarak çözüm önerileri aramalıdır. Bölge halkının sorunları cesurca masaya yatırılmalıdır." diye konuştu.

Şiddet olaylarının ardından estirilen 'istihbarat zaafiyeti' söylemlerini de doğru bulmadığını ifade eden Fırat, şöyle devam etti: "Bence istihbarat zaafiyetinden çok, güvenlik yanlışlıkları konuşulmalı.

Ama kurumlar hedef alınarak bu yapılmamalı. İstihbarat konusunda yapılması gereken ise (hükümetin ciddi çabaları var) gelen tüm bilgilerin tek havuzda toplanmasını sağlamaktır. İstihbarat birimlerinin çalışmaları göz önüne sürekli getirilerek, yaptıkları faaliyetlerde basın tarafından malzeme edilmemeli. 

Birimlerin sırlarını deşifre etmek o kurumun sonunu hazırlamaktır. MİT-Yargı krizi sürecinde yaşananlar tekrarlanmamalıdır."

"BAŞBAKAN-CUMHURBAŞKANI ARASINDA SORUN ÇIKMAZ"

"Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında kriz var" iddialarını da değerlendiren, Fırat, "Ben iki lideri tanıyorum. Çok açık söylüyorum, aralarında en ufak bir sorun bile olduğuna inanmıyorum. Bu söylentiler, bilinçli bir şekilde çıkartılarak kargaşa çıkartılmak isteniyor. 

24 Nisan 2007 tarihinde yapılan AK Parti grup toplantısı öncesinde yapılan MYK'da ben de vardım. Başbakan Erdoğan, hiç kimseye söz hakkı vermeden "Arkadaşlar benim Cumhurbaşkanı adayım Sayın Abdullah Gül'dür." dedi. Hiçbir tartışmaya gerek bırakmadı. Birileri dün olduğu gibi bugün de gerilim çıkartmak için asılsız iddiaların peşine takılıyor." diye konuştu.

"MUHALEFET SİVİL ANAYASA KONUSUNDA DEĞİŞTİRİLEMEZ MADDELERİ ÖNE SÜRÜYOR"

Sivil anayasa konusunda, CHP ve MHP'nin değiştirilemez maddeleri öne sürerek işi çıkmaza sürdüklerini ifade eden Fırat, "Tüm partilerin oysa seçim öncesi verdikleri söz var. Ama bugün sorunlar üretiyorlar. 

Değiştirilemez maddelere dokunulmadan sivil bir anayasa yapılmaz. Sivil bir anayasa, olmazsa olmazımızdır ve geleceğimiz için büyük öneme sahiptir. Doğrusu bu konuda TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in sergilediği olağanüstü mücadeleyi de takdir ediyorum" dedi.

Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri