Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den Gezi Parkı raporu

01.07.2013 13:55
AK Parti, Gezi olaylarının ‘sosyal medya’ ayağını analiz etti.

Gezi Parkı olaylarının şifrelerini çözmek için kapsamlı çalışmalaryapan AK Parti'nin, sosyal medya analizinden çarpıcı sonuçlar çıktı.Akşam gazetesinden Hakkı Kurban'ın haberine göre; raporda, eylemlerin ana mecrasının sosyal medya ve özellikle Twitter olduğu vurgulanırken, photoshop'lu fotoğraflarla insanların aldatıldığı, "provokatörlerin yalanlarla manipülasyon" yaptığı belirtildi.

OTOMATİK TWEETLER ATILDI

Rapora göre manipülatörler, tekniklerle insanlara otomatik tweetler attırdı. Raporda kullanıcıların bu tweeti attıklarından haberdar olmadıkları vurgulandı.
İşte Başbakan Erdoğan'a sunulan analizden çarpıcı ayrıntılar: Müdahalenin gerçekleştiği 31 Mayıs'ta dakikada 3 bin tweet atıldı. Tweetlerin yüzde 88'i Türkçeydi ve yarısı İstanbul'dan gönderildi. Rapordan öne çıkan başlıklarşöyle:

- #direngezi: 950 bin tweet
- #occupygezi: 170 bin tweet
- #geziparki: 50 bin tweet
- #BugünTelevizyonlarıKapat: 50 bin tweet

GOOGLE'DA ARAMA

Rapora yansıyan Google aramaları da dikkat çekti. Gezi'yle ilgili en yoğun arama, olayların şiddetlendiği 1 Haziran'da oldu. Aranan terimler arasında "Başbakan Erdoğan" başı çekerken, "Başbakan istifa etti"nin öne çıkması da dikkat çekici bulundu.

Twitter haritasında, yurtdışında yaşayan grupların da eylemlere müdahil olduğunun altı çizilirken, ünlü simaların tweetlerinden de örnekler gösterildi.Raporda, 'Antikapitalist Müslümanlar' grubunun lideri İhsan Eliaçık'ın da manipülasyonlarda rol oynadığı savunuldu.

CNN International'ın 'Avrupa'nın yeni bir Hitler'i var' yayını yapmamasına karşın, bu yalanın Oda TV tarafından yayıldığı da öne sürüldü.

TAKSİM DEĞİL TAHRİR

Raporda, "Sosyal Medya'da Gezi Yalanları" analizi de öne çıktı:
- "TOMA'nın ezdiği genç" diye paylaşılan kare başka bir ülkedendi.
- "Taksim'de binlerce kişi" diye paylaşılan kare, Tahrir Meydanı'ydı.
- "Eylemciler köprüden Taksim'e gitti" diye paylaşılan fotoğraf Avrasya Maratonu'nda çekilmişti.
- "Köpeğe biber gazı" karesi İtalyan polisinin montajlanmış fotoğrafıydı.
- Çarşı'nın bir TOMA'yı ele geçirerek polisleri kovaladığı yalanlar arasındaydı.
- "İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı" yalanı, "NTVsondakika" adıyla açılan bir fake hesabın uydurmasıydı.
- "Eylemler 48 saat daha devam ederse hükümet düşecek", "kimyasal gaz, gerçek mermi kullanılıyor" gibi yalanlar yayıldı.

Bu haber toplam 2780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri