Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milletvekili baba skandalı böyle savundu

28.07.2012 15:45
Oğlu polisle tartışan AK Parti Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu ilk kez konuştu. Türkoğlu Türkiye'yi sarsan emniyetteki skandal ile ilgili oğlunu savundu

AK Parti Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen olayla ilgili olarak oğlunu savundu.

Aydınlık Gazetesi'nin ortaya çıkardığı olayda, Türkoğlu'nun teşhis ettiği Komiser Yardımcısı Murat Emer açığa alındı.

İddialara göre, Emniyet Müdürlüğünün kantinini işleten AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun, polis memuru Alper Atilla ile tartıştı. Atilla'yı sürdürmekle tehdit eden Uzun, üniformasını çıkarmasını istedi. Uzun daha sonra arkadaşı olan AK Parti Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu'nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nu olay yerine çağırdı. İddiaya göre, milletvekilinin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu da emniyet bahçesine gelerek polisleri tehdit etti. Olaya müdahale eden komiser yardımcısı Murat Emer, Türkoğlu'na "Sen benim memurumla bu şekilde konuşamazsın" diyerek uyarıda bulundu.

Yaşanan gerginliğin ardından olaya dahil olan Dörtyol Emniyet Müdürü, çok sayıda polisi bir odaya dizerek ellerine numara verdi ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı'ndan ve AK Parti milletvekilinin oğlundan, kendisi ile tartışan polisleri teşhis etmesini istedi. İstemi Kağan Türkoğlu, odadaki polisleri uzun uzun inceledikten sonra kendisiyle tartışan Komiser Yardımcısı Murat Emer ile Alper Atilla'yı teşhis etti. Teşhiste AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun da yer aldı.

Milletvekilinin oğlunu uyaran Komiser Yardımcısı Murat Emer, "açılacak disiplin soruşturmasının selameti" gerekçe gösterilerek açığa alındı. Emer'in, Altınözü ilçesine tayin edildiği belirtildi.

MİLLETVEKİLİ TÜRKOĞLU: "OLAY ABARTILI, YANLI VE SAPTIRILMIŞ"

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ise olayın saptırıldığını iddia etti. Savcının görüntüleri istediğini, kişinin tespiti için emniyet müdürünün de teşhis amacıyla ekibi hizaya dizdiğini söyleyen Türkoğlu, "Bu durum, savcı ile emniyet müdürümüzün insiyatifidir" dedi.

Olayın yaklaşık 1 ay önce yaşandığını ifade eden Türkoğlu, "Olayın temelinde gençlik kolları başkanımız var. Orada bir tartışma olmuş. Ben o sırada meclis çalışmalarındaydım. Ankara'dan İlçe Emniyet Müdürünü aradım ve olayın büyümemesini rica ettim. Kantini işleten Ömer'le benim oğlum iyi arkadaşlar. Bu yüzden danışmanımla birlikte Ömer'in ziyaretine gitmişler. Olayın öncesi olduğu için çocukların ziyareti, polisler arasında ?arka çıkmaya gelenler oldu' diye düşünenler olmuş. Tartışma ve tartaklama da olmuş" dedi.

HİZAYA DİZİN DEMEM MÜMKÜN DEĞİL

Olayın adli ve idari boyutunun olduğunu belirten Milletvekili Türkoğlu, "Olay savcılığa intikal ettirilince savcı hanım görüntüleri istemiş. Kişinin tespiti için ilçe emniyet müdürümüz de teşhis amacıyla ekibi hizaya dizmiş. Olayın faili bu şekilde belirlendi. Bu durum, savcı ile emniyet müdürümüzün insiyatifidir. Olayın failini daha sonra açığa aldılar. Benim hizaya dizin demek gibi bir şey söylemem mümkün değil. Müdürün tasarrufunda gelişen bir olaydır. Kaldı ki olayla ilgili yaşandığı andan sonra ne vali ne de emniyet müdürünü aramadım. Görevden alınan polise ilgili, ?O'nun da çocuğu var' diyerek aradım. Tekrar göreve döndü. Farklı bir ilçede çalışmaya başladığı için ağrına gitmiş olabilir. Yaşananlar idarenin kendi iç tasarrufudur" açıklamasını yaptı.

Türkoğlu, kendisinin vekillik ve öncesinde belediye başkanlığı görevi süresince emniyetle iç içe bir insan olduğunu belirterek, "Ben polisime, askerime en ufak bir sıkıntı gelsin istemem" dedi.


 

Bu haber toplam 2718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri