Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti muhalefeti bu taktikle aştı!

22.02.2015 08:19
AK Parti, İç Güvenlik Paketi görüşmelerine gün boyu geçilmesini engelleyen muhalefetin direnişini yeni bir taktikle kırdı.

Mecliste tüm gün süren ‘tasarıyı görüştürmeme taktikleri’ gece de artan tartışmaların eşliğinde sürdü. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, “İç Güvenlik Paketi”nin tümü üzerinde görüşmeleri başlatmak istedi. HDP başta olmak üzere muhalefet partileri tasarının görüşülemeceğini, komisyonda geçiçi 28. maddede yapılan değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu, tasarının komisyona geri çekilmesi gerektiğini dile getirdiler. Bahçekapılı, önce itirazları anlamak için oturuma ara verdi, sonra da bu konuda usul tartışması açtı.

BEŞ GÜN OLDU YETER!

Bu arada yaşanan zaman kaybı Ak Parti milletvekillerinin tepkisini çekti ve Bahçekapılı’dan konuyu daha fazla tartışmadan görüşmeleri başlatmasını istediler. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kürsüye yaklaşarak Bahçekapılı’dan yasaya geçmesini talep etti. Ancak Bahçekapılı, muhalefet ile tartışmayı sürdürüp, sonra da çalışmalara ara verince, AK Partililer, “Yeter artık ne arası ya”, “Beş gün oldu yeter be”, “sürekli ara verilmez ki kardeşim” diyerek kendi başkanvekillerine tepki gösterdikleri gözlendi. AK Partili yöneticiler de kendi milletvekillerini sakinleştirmeye çalıştı.

İKTİDAR TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

Saat 22.00’ye kadar süren engellemelerden sonra iktidar partisi taktik değiştirdi. Bahçekapılı aradan sonra muhalefetin hiçbir itirazını dikkate almadan, tasarın tümü üzerinde görüşmelere geçti. Muhalefet protesto ederek söz almadı, kürsüye yürüdü. Buna rağmen Bahçekapılı, tasarının görüşmeleri sürdürdü. CHP’li divan katibi önergeleri okumayı reddedince, Bahçekapılı kendisi okudu. CHP’liler divan üyelerinin kürsüden çektiler, boşluğu AK Partili divan üyesi doldurdu ve görüşmeler devam etti. Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler bu müdahale ile on dakikada tamamlandı.

HDP VE BDP’LİLER OTURMA EYLEMİ YAPTI

Muhalefet partilere sloganlarla bu tavrı protesto ederek, önce HDP’nin kadın milletvekilleri, ardından CHP’liler oturma eylemi başlatıp, slogan attılar. Bazı muhalefet milletvekilleri “Bu bir polis darbesidir, bu polis devletidir” diye bağırdı.

 

 

Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri