Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Böhürler'den AK Parti'ye eleştiri

18.10.2012 12:19
AK Parti'nin muhalif sesi Ayşe Böhürler, partisinin eğitim politikasını ve dindarlık kavramını eleştirdi.

AK Parti Kongresi öncesi MKYK üyesi olan ve Şemdinli'de yaşanan olaylara ilişkin soruları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisini çeken gazeteci Ayşe Böhürler'den hükümete sert eleştiriler geldi.

Başbakan Erdoğan'ın tepkisi üzerine 'susma orucu' başlattığını açıklayan Böhürler, orucunu CNN Türk'te Enver Aysever'in sunduğu 'Aykırı Sorular' programında bozdu.

İSLAMİ BİR HÜKÜMET DEĞİL

Hükümetin İslami bir oluşum olmadığını vurgulayan Ayşe Böhürler, dindar insanların iktidarda olduğu bir hükümet olduğunu ekledi. Bu yönde bir dayatma hissetmediğini söyleyen Böhürler, toplumun hükümette dindar insanların olmasını bir dayatma olarak gördüğü alanların olabileceğini belirtti.

AK PARTİ'NİN GÖREVİ, DİNDAR NESİL YETİŞTİRMEK DEĞİL

Partisine ve yönetim biçimine dair özeleştirilerde bulunan Böhürler, "AK Parti, dindar kişilerin bulunduğu bir topluluk ama dindar nesil yetiştirmek onların görevi olamaz" dedi. Böhürler, buna bağlı olarak 4+4+4 eğitim sitemi konusunda da hükümetin aceleci davrandığını söyledi.

NEDEN SUSMAYI TERCİH ETMİŞTİ?

Erdoğan ile arasında yaşanan gerilimin ardından Yeni Şafak gazetesine röportaj veren Böhürler 'Canım susma orucu tutmak istiyor' demişti.

"Her ne kadar İslam âlimleri, Meryem suresi 26. Ayette geçen Hz. Meryem'in Allah'ın tavsiyesi olan 'susma orucunun' tek başına ibadet olmayacağını söyleseler de, bugünlerde canım fena halde 'susma orucu' tutmak istiyor. Kör, sağır, dilsiz olmayı yasaklayan bir dine mensup olup gördüklerimizi işittiklerimizi ifade etmemek arasında çelişkiler yaşarken en iyisi ibadet kabul edilmese de susma orucu tutmak!"

MKYK TOPLANTISINDA AZARLAMIŞTI

Hafta içinde yapılan AK Parti MKYK toplantısında, Şemdinli'de yapılan operasyon ve işkenceden hüküm giyen Sedat Selim Ay'ın İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanması gerginlik yaratmıştı. Erdoğan'ın, "Şemdinli'de pek çok ölüm olduğu iddia ediliyor" diyen Böhürler'i "Yok öyle bir şey. Kaynağın Fırat Haber Ajansı mı?" diye azarladığı öne sürülmüştü

 

Bu haber toplam 4874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri