Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti ve CHP'den son koalisyon görüşmesi

03.08.2015 23:31
AK Parti ile CHP arasında yapılan koalisyon hükümeti görüşmelerinde son kez bir araya gelindi. Bakan Çelik, genel başkanlara karşılıklı sunum yapabilecek aşamaya gelineceğini açıklamıştı.

Hükümet kurma süreci kapsamında, AK Parti ile CHP heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin beşincisi yaklaşık 7 saat sürdü. Görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Ankara Palas Devlet Konukevi'ndeki görüşme, saat 14.15'te başladı. Görüşmeye, Ak Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile milletvekilleri Taha Özhan, Mücahit Arslan ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, CHP'yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, Murat Özçelik, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı. Heyetler, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç'un koordinesinde en son 1 Ağustos Cumartesi günü TBMM'de görüşmüş, Bakan Çelik, son toplantıyla istikşafi görüşmelerin biteceğini ve genel başkanlara karşılıklı sunum yapabilecek aşamaya gelineceğini açıklamıştı.  

Görüşme saat 21.30 sularında bitti. Görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

"CİDDİ TEMEL AYRILIKLARI DA VAR ÖRTÜŞÜLEN KONULAR DA..."

Koç, şöyle konuştu:

"Olumlu olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Bazı konularda ciddi temel ayrılıkları da var örtüşen konular da var. Bundan sonra liderler ile görüşülecek. Partimizin yetkili kuruluşlarına da götürülecek.
Bu kritik gündemde ülkenin hükümetsiz kalmamasını nasıl oluşturabiliriz ev ödevini yerine getirmeye çalışıyoruz."

"GENEL BAŞKAN VE PARTİMİZİN YETKİLİLERİ KARAR VERECEKLER"

Haluk Koç'un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Çelik şöyle konuştu:

"Yaklaşık 30-35 saat kendi heyetimiz arasında toplantı yaptık. Bir 30 saat de CHP heyetiyle beraber yaptık. Toplamda harcadığımız süre 60 saatten fazla olmuştur. Yoğun emek verdiğimiz bir süreç oldu. Bir toplantı hariç her bir toplantı 7-8 saat sürdü. Tüm konu başlıklarını tamamlamış bulunuyoruz. 

Genel Başkanlarımıza gerekli sunumu yapacak seviyeye gelmiş durumdayız. Anlaşılan konular ve anlaşılmayan konular ve Genel Başkan’ın takdirine bırakılacak konular diye 3 konu bırakıyoruz. Genel Başkan ve partimizin yetkilileri karar verecekler. Koalisyon görüşmeleri için yeterli ve tatminkar bir uzlaşma alanı kanaatine varırlarsa koalisyonaşamasına geçilecek. Varılmazsa sona erecek.

Tüm bu çalışma boyunca CHP heyetiyle birlikte karşılıklı nezaket ve saygı çerçevesinde her meselenin konuşulduğu, açık bir dilin kullanıldığı, gerekli sevgi ve saygının yaşandığı bir toplantı gerçekleştirdik.

Uzlaşmamızın mümkün olmadığı konuları görmüş olduk ve genel başkanımıza bu bilgileri vereceğiz. Kendisi partinin yetkili kurullarıyla bir gerçekleştirme yapacak.

Gösterilen karşılıklı nezaket ve yoğun çalışma takdire şayandır. Bunun için CHP heyetine de teşekkür ediyoruz. Bizim çalışmamız bu aşamada tamamlanmıştır.

Biz yarından itibaren hazır oluruz sunum yapmaya ama takvimi kendisi (Başbakan Davutoğlu) tarafından açıklanır."

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri