Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti Yerel Seçim Çalışmalarına Hız Verdi

12.09.2013 10:07
AK Parti, MYK toplantısında aday tespiti ve partilerin oy gücünü ölçmeye yönelik son kamuoyu yoklamalarını masaya yatırdı.

Başbakan'ın masasındaki son ankete göre, AK Parti'nin oyunun yüzde 51.9 olduğu gösteren kamuoyu yoklamalarına göre, MHP ve BDP oylarını artırırken CHP ise oy kaybetti.

Anket sonuçları çerçevesinde 81 il ile ilgili ön çalışmayı yapan Erdoğan, yarın bu tabloyu MKYK ile masaya yatıracak. Parti kulislerinde önümüzdeki 3 seçim arasında en çok "diğer seçimleri" de etkileyecek bir atmosfer yaratacağı için yerel seçimlere önem veren Erdoğan'ın başta büyükşehirler olmak üzere kritik il ve ilçelerde "son sözü" söylemek istediği ifade edilirken, MKYK'nın seçim takvimi ve seçimlerin yönetimi konusunda yarınki toplantısında Myk'ya yetki vermesi bekleniyor.

YENİLERDEN BAŞLAYACAK

MYK'nın bu yetkiyi almasının ardından AK Parti teşkilatlarında gerçekleştirilecek temayül yoklamaları ile kamuoyu araştırma sonuçlarını karşılaştırdıktan sonra Erdoğan'ın öncelikle yeniden aday gösterilecek mevcut belediye başkanlarından başlayarak aday açıklamalarına start vereceği belirtiliyor.

İLGİNÇ ANKET

MYK'da ele alınan son seçim anketleri ise ilginç bir tabloyu ortaya koydu. AK Parti'nin oy oranının yüzde 51.9 olduğunu gösteren anketlere göre, MHP ve BDP son dönemde oylarını arttırırken, CHP'de ise oy kaybetti. AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, bir önceki ankette oy oranı yüzde 26'lar seviyesine çıkan CHP yüzde 23'e gerilerken, MHP'nin oy oranı yüzde 12'den yüzde 14'e yükseldi. BDP'nin oy oranı ise yüzde 7.5 çıktı.

Sonuçları analiz eden parti kurmayları, CHP'nin 3 puanının MHP'ye kaydığını, MHP'nin 1 puanının ise AK Parti'ye yöneldiği değerlendirmesini yaptı.

KIRMIZI PLAKA HEYECANI

Vatan'ın haberine göre, Başbakan'ın 3 dönemini tamamlayacağı için 2015'tekiseçimlerde yeniden aday olamayacak bazı bakan ve milletvekillerini yerel seçimlerde aday gösterebileceğiz açıklamasının ardından, kabine revizyonu beklentisine giren AK Parti grubunda, yeni yasama yılında TBMM İhtisas Komisyonu Başkanlıkları için yenilenecek seçimler de "kırmızı plaka" heyecanını doruğa çıkarttı. 1 Ekim'de açılacak Meclis'te, TBMM İçtüzüğü uyarınca komisyon üyelik ve başkanlıkları için yenidenseçim yapılacak. Kabine revizyonuna bağlı olarak Grup Başkanvekilliklerinde de değişiklik yapılması olasılığı gerek 3 dönemini tamamlayacak "usta" vekillerin yanı sıra, yeni vekilleri de heyecanlı bir bekleyişe soktu.HABERLER.COM

Bu haber toplam 1414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri