Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den 2015 seçimleri için sürpriz vekil adayları

14.01.2015 11:31
Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, AK Parti, 2015 seçimlerinde gayrimüslim vatandaşları milletvekili göstereceğini yazdı.

İktidarın azınlık cemaatlerine yönelik adımları hız kazanıyor. Hükümet kulislerini yakından takip eden Abdülkadir Selvi, AK Parti'nin sürpriz hamlesini bugünkü yazısında anlattı.

"AK Parti’den gayrimüslim milletvekilleri" başlıklı yazısında bugüne kadar azınlıklarla ilgili yapılanları anlatan yazar, düşünülen sürpriz bir adımı da köşesinde yazdı.

 

İşte Abdülkadir Selvi'nin yazısının ilgili bölümü:

 

SEÇİLECEK YERDEN GÖSTERİLMESİNİ BEKLİYORUM

 

"Edindiğim izlenime göre AK Parti, 7 Haziran 2015 seçimlerinde gayrimüslim vatandaşlarımızdan milletvekili adayı gösterecek. Hem de bir değil. Birkaç ismin seçilecek yerlerden milletvekili adayı olarak gösterilmesini bekliyorum. Bu iç barışımız ve kültürel zenginliğimiz açısından gecikmiş ama daha fazla geciktirilmeden atılması gereken adımlardan biri.

 

Aynı ülkenin vatandaşlarıyız. O zaman 550 kişilik parlamentoda birkaç gayrimüslim vatandaşımızın temsil edilmesinin kime ne zararı var?

 

Osmanlı’da 1877 Meclis-i Mebusan’ında 115 milletvekilinden 69 Müslüman’a e karşılık 46 gayrimüslim milletvekili vardı. Ayrıca Osmanlı’yı oluşturan tüm etnik kökenlerin temsil edildiği bir Meclis’ti. 92 yıllık Cumhuriyet tarihinde ise topu topuna 24...

 

Azınlık cemaatleriyle toplantıda Başbakan Davutoğlu, Süryani cemaatine bir de müjde vermişti. Yeşilköy’de yapmayı planladıkları kiliseydi bu. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir kilise yapılacak. Allah’a şükür bu ülkede 86 bin camimizin minarelerinden günde 5 defa Ezan-ı Muhammedi okunuyor. Allah ezan seslerini bu semalardan eksik etmesin. Ama bu arada Süryani cemaati bir kilise yapmak istemiş, bundan endişe edilecek ne var? Bizim dinimizden bir korkumuz yok. 1600 yıllık Mor Gabriel Kilisesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Süryani Cemaatine iade edildi. Ne oldu, kıyamet mi koptu? Tam tersine farklı dinlere saygı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir cemaate haklarını iade etmiş olduk. Biz aynı avluya açılan Cami, Kilise ve Havra ile övünen bir millet değil miyiz?

 

AZINLIK CEMAATİNİN VAKIF MALLARI İADE EDİLDİ

 

Ayrıca AK Parti döneminde 2 Milyar doların üzerinde gayri Müslim cemaatlerine vakıf malları iade edildi. Ve bu süreç devam ediyor.

 

YEŞİL PASAPORT VERİLMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR

 

Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin havaalanlarındaki VİP’i kullanmalarını sağlamıştı. Dolmabahçe’deki toplantıda cemaat temsilcileri bundan dolayı duydukları memnuniyeti ifade ediyorlar. Cemaat temsilcileri yurtdışına çıkışlarda kolaylık sağlanması için kendilerine “Yeşil pasaport” verilmesini talep ediyorlar. Bu istek başbakan tarafından olumlu karşılanıyor. Pasaport kanununun incelenmesi için talimat veriyor. Azınlık cemaatlerinin temsilcilerine yeşil pasaport verilmesi konusunun üzerinde çalışılıyor. Bu sayının 20 civarında olduğu tahmin ediliyor."

Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
Osmanlının hatasını tekrarlamayalım
KKN
Osmanlının en büyük hatasıydı. 46 gavura karşılık 69 Müslüman !! ( çoğu da mason) Erdoğan o hataya düşmemeli.
15 Ocak 2015 Perşembe 11:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri