Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den AYM seçimi ve Haşim Kılıç iddiası!

06.02.2015 00:47
Anayasa Mahkemesi'nde emekli olacak Haşim Kılıç'ın yerine geçecek ismin belirleneceğini yarınki seçim yine iptal edilince AK Parti'ten sert peki geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi'nde Başkanlık seçiminin ertelenmesi konusunda, "Eğer sayın Başkan kendisinden sonraki başkanı belirlemek için uygun ortam bulmak üzere seçimi erteliyorsa çok yakışıksız bir tablo var demektir" dedi.

Şentop, yaptığı açıklamada, AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın görevinin 13 Mart'ta sona ereceğini hatırlatarak, yasa gereği yeni başkan seçiminin iki ay önceden başlamak suretiyle tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Kılıç'ın, 4 Şubat Çarşamba günü yeni başkanın seçimi için toplantı yapılacağını duyurduğunu ancak 3 Şubat Salı akşamı acele bir şekilde, gerekçe belirtmeden, seçimin yapılacağı toplantıyı 6 Şubat Cuma gününe ertelediğini kaydetti. Kılıç'ın bugün ise yarın yapılacak toplantıyı belirsiz bir tarihe ertelediğini duyurduğuna işaret eden Şentop, erteleme gerekçesinin ise sunulmadığını kaydetti.
Şentop, şu görüşleri savundu:

"Akla şu geliyor; Sayın Başkan acaba yeni başkan seçiminde, istediği sonucun çıkmayacağını düşündüğü için mi seçim gündemli toplantıyı erteleyip durmaktadır? Eğer böyleyse çok vahim bir tablo var ortada. Daha bir kaç gün önce yeni bir üyenin yemin töreninde hukuktan, demokratikleşmeden söz etmişti; şimdi ise üyelerin demokratik bir şekilde seçecekleri yeni başkanın seçim sürecini erteleyip durmakta.Anayasa Mahkemesi üyeleri gibi başkanları da emekli olurlar. Emekli olunca da Mahkeme ile ilişkileri kesilir. Hiçbir başkan, kendisinden sonrasını da tanzim etmek için uğraşmaz; uğraşmamalıdır. Eğer Sayın Başkan kendisinden sonraki başkanı belirlemek için uygun ortam bulmak üzere seçimi erteliyorsa çok yakışıksız bir tablo var demektir. Mahkeme'nin saygınlığını korumak başta Başkan'ın görevidir. Mahkeme kadıya mülk değildir."

Bu haber toplam 1362 defa okunmuştur
PLAN YAPANLARIN AKIBETİ BELLİ
AHMET ENİS
BAŞKAN HALA YANLIŞ İŞLERİN PEŞİNDE İZLENİMİ VERİYOR.İTİBARI GÖREVİYLE BİTECEK ANLAŞILAN..ŞENTOP HAKLI..
06 Şubat 2015 Cuma 17:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri