Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den Bahçeli’ye Türkeş'li cevap

10.12.2012 12:19
MHP liderinin eleştirilerine karşı AK Parti, Türkeş’in Başkanlık Sistemini savunan sözlerini toplamaya başladı. MHP’ye “Türkeş’de mi ülkenin bölünmesini mi istiyordu?” diye sorulacak.

AK Parti ile MHP arasında ‘9 Işık' kavgası yaşanıyor. MHP, Başkanlık Sistemine karşı çıkarken, merhum Alpaslan Türkeş'in 9 Işık kitabında olmak üzere Başkanlık Sistemini savunan yazıları ile sözleri toplanıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ‘Başkanlık'la ilgili “Başbakan Erdoğan, seçilmiş sultan olmasını beklemekte ve bunun için gayret göstermektedir” sözleri tartışmayı alevlendirdi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bahçeli'nin sözlerine “Devlet Bey, merhum Türkeş'in yolundan, izinden gittiğini söylüyor. MHP'liler de öyle söylüyor. Ama belli ki 9 ışığı gerektiği gibi okumamış. MHP'nin ve MHP'li olan herkesin tartışmadığı ve tartışmaktan kaçındığı, merhum Alparslan Türkeş de Türkiye için en doğru sistemin, tek icranın olduğu, tek meclisin olduğu başkanlık sistemi olduğunu ifade etmiş” sözleri ile cevap verdi.

MHP 9 ışıktan ışık almıyor

Bozdağ, “Merhum Alparslan Türkeş sultanlık mı istiyordu. Türkiye'yi bölecek başkanlık sistemini mi istiyordu. 9 Işık'ta yazan, Türkeş'in kaleminden çıktığına inandıkları bu bilgiler doğru mu değil mi? Türkeş de mi Türkiye'nin bölünmesini istiyordu, Türkiye'nin sultanlıkla yönetilmesini istiyordu. Ama maalesef bugünkü MHP'nin 9 ışıktan ışık almadığı, başka yerlerden ışık aldığı açık şekilde gözüküyor” dedi. AK Parti, Türkeş'in Başkanlık Sistemini savunan sözlerini biraraya getirerek kamuoyu ile paylaşma kararı aldı.

TÜRKEŞ'İN O SÖZLERİ

TÜRKEŞ'İN 9 Işık kitabının 79. sayfasında “Güçlü kuvvetli devlet, şahsiyetli, dirayetli devlet başkanlarıyla kaimdir. Bunun için biz başkanlık sistemini getireceğiz... Avrupa krallık rejimlerinin bir kalıntısı olan senato kaldırılacaktır” dediği ortaya çıktı. Türkeş'in aynı kitapta “Milliyetçi Hareket tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır... Bunun için Türk tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz. İcrayı, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Milliyetçi Türkiye'de demokratik milli cumhuriyet ilkesi içinde “başkan”, Türk milletinin yürütme organının tek başı olacaktır” dediği belirlendi.


ajanslar 

Bu haber toplam 2436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri