Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den cemaate mesaj gibi yazı

29.11.2013 11:34
Erdoğan'ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan, Gülen Cemaati'ni Bitirme Planı'na karşı hükümetin takındığı tavrı yazdı.

Taraf gazetesinde dün yayınlanan "Gülen Cemaati'ni Bitirme Planı" başlıklı haberin ardından twitter'dan açıklama yapan Yalçın Akdoğan, bugünde aynı konuyu köşesine taşıdı.

Star gazetesindeki yazısına "Hükümet vücudunu siper etti" başlığı koyan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Dün Taraf gazetesinde çıkan bir haber önemli bir gündem maddesi haline geldi.'Gülen'i bitirme kararı' şeklinde duyurulan haber, 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulu'nda gündeme gelen bir kararla ilgili...

Habere göre Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki MGK'da Türkiye'de Nurculuk ve Gülen grubu konusu değerlendirilmiş ve bu konuda bir eylem planı hazırlanması istenmiş. Dün yaptığım açıklamada bu kararın hükümet tarafından 'yok hükmünde' kabul edildiğini,Bakanlar Kurulu kararı alınmadığını ve herhangi bir işlem yapılmadığı ifade ettim.

Cemaatin asıl hedefi Erdoğan mı? İşte yanıtı.. Tıklayın

Hükümete yakın medya dershane savaşının bahane olduğunu asıl hedefin Erdoğan'sız AK Parti olduğunu iddia ediyordu. Peki öyle mi?...

Malum AK Parti'nin ilk yıllarında sadece MGK'da değil, YAŞ ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu gibi ortamlarda 'irtica' öncelikli başlıklardan biriydi. Bu konudaki suçlamalar da çoğunlukla hükümete yönelik serzenişler, eleştiriler ve tarizler şeklinde ortaya çıkıyordu. Hükümet irtica tehdidi başlığı altında yapılan suçlamaların sanal ve asılsız olduğunu anlatmak, sadece kendisini değil tüm muhafazakar camiayı savunmakla uğraşıyordu. Hangi okulda başörtülü öğrenci var, nerelerde Kur'an Kursu faaliyeti yürütülüyor, hangi cemaat ne tür faaliyetler yapıyor gibi meseleler sürekli gündeme taşınıyordu. Neticede iktidara yönelen saldırılar, yapılan çıkışlar, açıklanan bildiriler, ardından gelen kapatma davası hep 'irtica' suçlamasına dayandı.

Taraf'ın bavulcusu geri döndü! Bavulda cemaat mi var? Tıklayın

Balyoz davasını başlatan Taraf'ın bavulu bu kez hükümet için mi açıldı? Medya sallandı.MGK raporu böyle görüldü.

GEÇEN 9 YILA BAKIN

Hükümet tüm bu süreçte bu saldırılara ve girişimlere göğüs gerdi, vücudunu siper etti. MGK'nın eski yapısının devam ettiği günlerdeki toplantılarda bu tür konular konuşulmuştur ancak hükümet buna yönelik hiçbir yanlış girişimin içinde olmamıştır. Öncelikle MGKkararları tavsiye niteliğindedir. Ayrıca geçen 9 yıl böyle bir eylem planı ve uygulama olmadığını ortaya koymuştur. Bu MGK kararı da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmamış, bir karara ve uygulamaya dönüşmemiştir. MGK kararının uygulanmasına yönelik hiçbir işlem yapılmamış, bu tavsiye kararı hiçbir kuruma veya kişiye gönderilmemiş, hiçbir talimat verilmemiştir. Bu kararın hukuki sonuç doğurabilmesi için Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek kabul edilmesi, karara bağlanması gerekirdi. Hükümet bu tavsiye kararını ademe mahkum etmiştir.

internethaber

Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri