Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'nin 3 dönem planı

30.06.2015 11:55
AK Parti'deki değerlendirmeye göre, koalisyon kurulamaz ve erken seçime gidilirse, 7 Haziran'da üçüncü kez seçilen milletvekilleri için, üçüncü \ dönem yasağı uygulanmayacak.

Ak Parti'de üç dönem kuralının değişip değişmeyeceği kulislerde tartışılırken Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da kurmaylarıyla konuyu değerlendirdiği öğrenildi. Yapılan ilk değerlendirmelerde eğer koalisyon kurulamaz erken seçime gidilirse bu dönem seçilen "iki dönemlik" vekillerin, bu döneminin sayılmaması eğiliminin ortaya çıktığı öğrenildi. Bu durumda üç dönem kuralı nedeniyle aday olamayan isimler yine aday olamayacak.

 

26 İSİM ADAY OLABİLECEK

 

İki dönemdir Meclis'te bulunan ve 3. dönem için seçilen bakanlar Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan, Mehmet Şimşek, Mehmet Müezzinoğlu, İdris Güllüce gibi isimlerin de aralarında olduğu 26 isim erken seçim durumunda yeniden aday olabilecek. Ak Parti kaynakları, "1,5 - 2 yıl sonra bir erken seçim olursa bu dönem olarak sayılacaktır. Yapılacak düzenleme sadece 45 günlük sürede koalisyon kurulamaması durumuna dair bir düzenleme olacaktır" yorumu yaptı.

Bu haber toplam 1464 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri