Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'nin 3 saat aralıksız tartışığı anket

18.05.2012 02:07
AKP'nin son MYK'sında 3 saat tartışılan ankete göre, halkan yüzde 65'i “Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmasın” dedi...

AKP'nin son MYK'sında 3 saat süreyle tartışılan anket, iktidar partisinin tutuklu milletvekili formülüne bakışında önemli rol oynadı. 26 ilde 5 bin 150 kişiyle yapılan ankette, “Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmasın” diyenlerin oranı yüzde 65 oldu. Parti hukukçuları da “Anayasaya aykırılık var, terör elebaşlarının aday olmasının yolu açılır” diye rapor hazırlayınca, formülün hiç şansı kalmadı.

Partinin MYK üyeleri, “Başkanlık sistemi ve yarı başkanlık sistemi” konusunda ikiye bölündü. Parti, bir sonraki anketinde vatandaşlara “başkanlık sistemini” de soracak. Parti, yeni anayasa görüşmelerinde, bu düzenlemede “olmazsa olmazı” şart olarak görmeyecek ve muhalefet istemezse ısrarcı olmayacak.

Ak Parti'nin her ay rutin olarak oy oranlarının yanı sıra icraatlarının kamuoyunda nasıl yankı bulduğunu belirlemek için yaptırdığı anket, son MYK toplantısının en önemli konusu oldu. Ankette, partilerin oy oranları Ak Parti 52.4, CHP 24, MHP 11 olarak çıktı.

Hürriyet 

Bu haber toplam 2634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri