Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ak Parti'nin Kapatma Davası Sil Baştan!

12.08.2013 16:47
Ergenekon davası kararlarının AK Parti'nin kapatılma davasında delil olarak gösterilen unsurlarıyla ilgili bugün çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı.

 Reşat Petek'e göre AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nden yargılamanın iadesini talep edebilecek. Peki bu ne anlama geliyor? İşte cevabı...

Haber 7’nin yayınladığı habere göre, Ergenekon Davasının Silivri'deki yargılamanın ilk ayağı geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Mahkeme Ergenekon'un silahlı bir terör örgütü olduğuna hükmetti.

Bugün yazarı Adem Yavuz Arslan mahkemenin 503 sayfalık kararında irdelenmesi gereken bir başka ayrıntının AK Parti'ye açılan kapatma davası olduğunu yazdı.

Kapatma davasının 5 Ağustos'ta çıkan kararla doğrudan ilişkili olduğunu iddia eden Arslan, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'ye yönelik kapatma davası açarken kullandığı delillerin bir kısmının bizzat Genelkurmay tarafından üretilen kara propaganda sitelerinden alındığı ortaya çıktığını hatırlattı.

Aslan'ın gündeme getirdiği bu önemli ayrıntıyı Haber 7 yazarı eski cumhuriyet başsavcılarından Reşat Petek'e sorduk. Petek, konunun son derece önemli olduğunu vurgulayarak "AK Parti'nin ne yapacağının da Ergenekon soruşturmasının devam etmesi açısından da önemli" dedi.

KAPATMA DAVASININ DELİLLERİ VE ETÖ İLİŞKİSİ

İnternet andıcında dava konusu olan evrakların Yalçınkaya'nın hazırladığı iddianamede delil olarak kullanıldığı ifade edildiğini hatırlatan Petek, "5 Ağustos'ta çıkan karar Ergenekon'un bir terör örgütü olduğunun ilanıdır. Bu delillerin de suç örgütü ETÖ tarafından hazırlandığı bu kararla ortaya konulmuş oldu" diye konuştu.

AK PARTİ NE YAPMALI?

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi'nden yargılamanın iadesini talep edebileceğini kaydeden Petek, "Bu şu demektir: Anayasa Mahkemesi AK Parti'yi parayla cezalandırdı. Ergenekon davası kararlarıyla bu deliller çürümüş oldu. Yani AK Parti'nin irticai faaliyetlerinin odağı olduğu iddiası çürüdü. Bu delillerin sağlıklı olmadığı anlaşıldı. AK Parti'yi temize  çıkarmış oldu" şeklinde konuştu.

İkinci olarak AK Parti'nin Ergenekon Davasına müdahil olduğunu anımsatan Petek, sözlerini şöyle tamamladı:

"AK Parti, bu sıfatıyla yeniden cumhuriyet başsavcılığına müracatta bulunup, AK Parti'yi kapatma davasını hazırlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır. Ergenekon'un bu ayağına henüz dokunulmadı. Bu örgütün neresindesin? Bu örgütle işbirliği mi yaptın? diye sorulmalı."internethaber

Bu haber toplam 1802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri