Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'nin masasındaki son anket sonuçları

30.01.2015 09:28
2015 seçim çalışmalarına hız veren AK Parti bir yandan da her ay düzenli olarak yaptırılan anketlerle vatandaşın nabzını tutuyor.

AK Parti'nin en son yapılan MYK toplantısında Pollmark'ın ocak ayında yaptığı anket ele alındı. Buna göre AK Parti oylarında bir önceki aya göre yüzde 2.5 puanlık bir yükseliş görülürken, CHP oylarında düşüş dikkat çekti.

HDP yüzde 8'de kalırken çıkan sonuçlara göre HDP'nin barajın altında kalacağıöngörülüyor.

ANAR'IN ANKETİ

Seçim çalışmalarını hız veren AK Parti bir yandan da her ay düzenli olarak yaptırılan anketlerle vatandaşın nabzını tutuyor. Çıkan sonuçlar partinin en önemli karar organı Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) masaya yatırılıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında son yapılan MYK toplantısında yine anketler bu sefer karşılaştırılmalı olarak masaya yatırıldı. Aralık ve Ocak ayı oy oranlarının karşılaştırdığı toplantıda AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcı Ekrem Erdem ile 12 kişilik Seçim Strateji ekibinin başında bulunan bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay anketlerle ilgili sunum yaptı. Erdem, ANAR anket şirketi tarafından Aralık ayında yapılan ankette partilere göre oy dağılımı şöyle gerçekleşti: 

AK Parti yüzde 47, CHP yüzde 25, MHP yüzde14, HDP ise yüzde 7.8.

POLLMARK'IN ANKETİNDE AK PARTİ YÜKSELİŞTE

Ocak ayında Atalay başkanlığındaki strateji ekibinin Pollmark'a yaptırdığı ankette ise Ak Parti'nin oy oranı yüzde 2.5'luk artışla yüzde 49.5 olurken, CHP yüzde 1.5 düşüşle yüzde 23.5 oldu. MHP oylarını yüzde 1 artırırken HDP'nin oy oranı ise 0.2 gibi küçük bir yükselişle yüzde 8 oldu. Bu sonuçlar seçimlere parti olarak girmeyi düşünen HDP'nin oylarının halen barajın altında olduğunu gösteriyor.

HALK SÜRECİ DESTEKLİYOR

Araştırmada, çözüm süreci de soruldu. Çözüm sürecine desteğin sürdüğü vurgusu da yapıldı. Ankete katılanların sürece desteği yüzde 65 seviyesinde gerçekleşti. Kürt kökenli vatandaşlar arasında destek yüzde 75 olarak çıkarken, Türklerde oranın yüzde 56 olduğu bilgisi verildi.  

Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri