Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK PARTİNİN SEÇİM STRATEJİSİ

14.02.2013 12:06
İşte AK Parti’nin seçim stratejisi Gazeteci-yazar Aslan Değirmenci’nin Kanal 5’de hazırlayıp sunduğu ‘Son Gündem’ programına katılan AK Parti Antalya Milletvekili, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, önemli açıklamalarda bu

 

FARKIMIZI ORTAYA KOYDUK
AK Parti’nin seçim stratejisi hakkında Menderes Türel, “AK Parti siyasi bir parti oluşumunu yerel yönetimler üzerine inşa etme başarısını elde etmiş bir partidir. Bu nedenle biz yerelde farklı bir parti olduğumuzu ortaya koyduk. Artık AK Parti belediyeciliği diye bir tabir oluştu. Baktığınız zaman AK Parti belediyeleri arasında başarısız belediye bulamazsınız. Aynı zamanda muhalefet belediyeleri arasında da başarılı belediye bulamazsınız. Gittiğimiz yerlerde muhalefet belediyelerinden başarısızlıklarından dolayı şikâyetler alıyoruz. AK Parti olarak siyaset yerelde başlar anlayışıyla hareket ediyoruz. Aynı şekilde muhalefet partilerinin de bunu yapması gerekiyor” diye konuştu.

TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Seçimlerde tüm bölgelere aynı hassasiyet içerisinde hazırlandıklarını ifade eden Türel, “Her bölgenin karakterine göre ayrı çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin geneline yönelik çalışmalar yapıyoruz. Biz Türkiye’nin her yerinde AK Parti belediyeciliği ile tanışmasını istiyoruz. Bu hizmetlerden Türkiye’nin her bölgesindeki, her vatandaşın faydalanmasını istiyoruz. İl ayrımı yapmadan bütün Türkiye’yi kazanmak istiyoruz” dedi.
Uzman bir ekip ile yerel yönetimlerde çalışmalar yaptıklarını belirten Türel, “Seçimlere yönelik olarak bilimsel-akademik yönde çalışmalarımız var. 8 kişilik bilim kurulumuzla planlarımızı masaya getirip, tartışarak strateji üretiyoruz. Biz seçimlerden hemen sonra gelecek seçimler hazırlıklarımıza başlıyoruz. Seçimlere yakın plan yapmıyoruz. Hazır planları hızlandırıyoruz” şeklinde konuştu.

OY ORANIMIZ YÜZDE 53
Yapılan son anketlerde AK Partinin oy oranın yüzde 53’ e ulaştığını vurgulayan Türel, “Sayın Başbakanın balkon konuşmalarında söylediği gibi, ‘Biz bize oy vermeyenlerinde oyunu almak istiyoruz’ bu bilinçle çalışıyoruz. Bizim başarımızın sırrı halka kulak vermekte gizli. AK Parti belediyeciliğinden artık bütün halkımız faydalansın istiyoruz” şeklinde konuştu.

ADAYLAR NASIL BELİRLENİYOR?
Aday belirleme süreci hakkında da açıklamalarda bulunan Türel, 7 aşamadan oluşan çalışmayı şu şekilde anlattı: “Biz önce aday adaylarının milletin yanındaki itibarına bakıyoruz. Bunu özel bir ekibimiz ile yaptırdığımız anketlerde belirliyoruz. Halkın arasına karışan ekibimiz kapsamlı bir çalışma yapıyor. Temayül yoklamalarımız var birde… Teşkilatlarımızda yapılıyor. Birinci çıkan arkadaşımızın belediye başkanı olacağı ya da sonuncu çıkanın belediye başkanı adayı olamayacağı anlamına gelmez. Çünkü temayül yoklamaları sürecin sadece bir parçası. Bir de koordinatör raporlarımız var. Oldukça önem veriyoruz. 12 ayrı bölge olarak belirlediğimiz yerlerde bölge koordinatörlerimiz var. Çok kapsamlı bir çalışma yaparak rapor hazırlıyorlar. Genellikle çalışmalarını gizli yürütüyorlar. Tabi milletvekillerimizin kanaatlerini de dikkate alıyoruz. Tabi başkanlık ettiğim heyet tüm değerlendirmeleri gözden geçirerek bir rapor hazırlıyor. Bu rapor da MYK’ya arz ediliyor. Ve rapora son şekli veriliyor. Hazırlanan rapor Başbakanımıza sunuluyor. Sayın Başbakanımızın verdiği son karar ile süreç sonlanmış oluyor.”

BELEDİYELER KALKINACAK
Yeni Büyükşehir Yasası hakkında ise Türel, yasa ile daha dinamik hizmet üreten belediyeler oluşturulduğunu söyledi. Türel, Yeni yasayla belediyelerin neredeyse yarısının kalkınacağını ve hizmetin daha etkin, daha verimli gitmesinin sağlanacağını vurguladı.

GÖREVLERE HAZIRIM
Antalya belediyesine aday olup olmayacağı konusuna da açıklık getiren Türel, “Bu konuda henüz kesin bir fikrim yok. Ben işimi en iyi şekilde yapmak peşindeyim. Bu bilinçle çalışıyorum. Ancak Antalya ya veya başka bir vilayete yönelik bir çalışma olursa görevimi yaparım. Başbakanımızın da görevlendirmeleri hususunda çalışmaya hazırım. Geldiğim bu noktada her türlü görevi yapmaya hazırım” dedi.
RAKAMLARLA CEVAP

Muhalefet belediyelerine baskı kurulduğu iddialarını Kanal 5 ekranlarında yanıtlayan Türel, “Rakamlar yalan söylemez. Bu konuya rakamlarla açıklık getirelim. 29 Mart 2009 – 1 Ekim 2012 tarihleri arasındaki resmi rakamları inceleyelim. İç İşleri Bakanlığınca 3 bin 391 ön inceleme izni verilmiş. Bu ön incelemenin bin 535 AK Partili belediyelere, bin 26’sı CHP’li belediyelere, 415’i MHP’li belediyelere, 158’i BDP’li belediyelere, 257’de diğer belediyelere yapılmış. Muhalefet, ‘AK Partinin belediye sayısı fazla olduğu için bu rakam normal’ diyor. Bu söylediğim rakam yüzde 41’e tekabül eder. AK Partinin 2009’da aldığı oy oranı yüzde 38’dir. Demek ki aldığı oy oranına göre gayet eşit bir inceleme yapılmış” dedi. Türel, “Aynı tarihler arsında bu ön incelemelerin neticesinde 585 AK Partili belediyeye soruşturma izni verilmiş, 421 CHP’li belediyeye verilmiş. Teftiş onayı rakamlarına baktığımızda ise, teftiş onayı 27 tane verilmiş. Bu onaylardan 16’sı AKP’li, 3’ü CHP’li, 1 tanesi ise MHP’li. Bunun dışında toplam 32 Belediye başkanı görevden alınmış. Bunların 4’ü AKP’li, 4’ü CHP’li, biri MHP’li, 19’u da BDP’li. Bu oranlara bakıldığı zaman eşitsizlikten söz etmenin ne kadar yanlış olduğunu ortaya koymuş oluyoruz” diye konuştu.

ESKİŞEHİR BELEDİYESİ İDDİALARI
Eskişehir belediyesindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili konuşan Türel, “İfadeye çağırılıyorlar bunu da provokasyon haline getiriyorlar. Şov yapmak peşindeler. Eğer suçsuz isen ifadeni düzgünce verirsin. Üzerine atılan bir iftira da varsa hukuk yolu ile kurtulursun. İfadelerini verip kurtulmak yerine şov yapıyorlar. Bu durumda acaba? Sorusu akıllara geliyor. Kimseyi durduk yere suçlamak gibi bir niyetimiz yok. Ama gerçekten suçlu varsa bunun cezasını çekmelidir. Hangi parti olursa olsun bunun hesabı sorulur. Kimsenin yanlışı yanına kar kalmaz. Bu meseleleri siyasi ranta çevirmek doğru değil” dedi.

BU SORUN ÇÖZÜLECEK
Terör sorunun çözülmesi için başlayan yeni süreci de değerlendiren Türel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamuoyu sürece destek veriyor. Türkiye yıllardır bu sorunla uğraşıyor. Sorun sadece Türkiye sınırları içinde olsaydı çoktan çözülürdü. Ancak sorun uluslar arası arenada. Bu sorunun çözülmesi için çalışmalar yapılıyor. Türkiye’de bazı meseleleri telaffuz bile edilemezken bugün bunlar konuşuluyor. Çözüm yaklaştı ama daha önümüzde adımlar var. Gittiğimiz yerlerde vatandaşlardan destek alıyoruz. Bugüne kadar birçok meseleyi çözen bir parti olarak, bu sorunu da çözeceğiz.”

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ
Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini de değerlendiren Türel, “Türkiye AB ısrarını sürdürüyor. Bu ısrara karşı ne kadar karşılık aldığı tartışılabilecek bir konu. Biz üyelik için birçok çalışma yaptık. Fransa bir takım adımlar attı ama yeteri değil. Bakanlıklarımız önemli çalışmalar ortaya koyuyorlar. Biz bu konuda yeterince adımları atmaktan mutluyuz. Aynı adımları karşımızdan da bekliyoruz” şeklinde konuştu.

AKPINAR İLE İLGİLENECEĞİM
Ankara’nın Çankaya ilçesi Akpınar Mahallesi’nde riskli alan ilan edilen binalarda yaşayan vatandaşlara Belediye tarafından yapılan psikolojik baskılar hakkında gündeme getirilen iddiaları da değerlendiren Türel, “Bende sizden öğrendim. Bu konu hakkında ilgileneceğim” dedi.

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri