Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ak Partili Alevi Vekilden Yavuz Sultan Selim çıkışı

27.06.2013 17:28
AK Parti'nin tek Alevi milletvekili İbrahim Yiğit Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün adının değişmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 'ismi değiştirin' çağrısı yaptı. Yiğit, 'İnanıyorum ki, yakın zamanda o isim değişecektir' dedi.

AK Parti ’nin tek Alevi milletvekili olan TBMM Tarım Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit önemli açıklamalarda bulundu. TRT Türk’de Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in “Görüş Farkı “ programına katılan Yiğit, Alevilerdeki öfkenin sebebi olarak 3’ncü köprüye Yavuz Sultan Selim ismi verilmesini gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “ismi değiştirin” çağrısı yapan Yiğit, “500 yıl önce kapanmış bir olayın üstünü açmaya çalıştılar, isim koydular. Ben karşı çıktım, halen de karşı çıkıyorum. Bunun değişmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan da bunu istirham ediyorum. Bu ismi açıkladı ama bu yasa değil. Alevi toplumunun hassasiyetlerini göz önüne almaları lazımdı. Bilerek ya da bilmeyerek alınmadı. İnanıyorum ki, yakın zamanda o isim değişecektir” dedi.

'İSİM DEĞİŞİRSE KIRGINLIKLAR BİTER'

Nevşehir ve Tunceli’deki Üniversiteye Hacı Bektaş ve Pir Sultan isimlerinin verilmesinin tepkileri dindirmeye yetmeyeceğini belirten Yiğit şöyle devam etti: “Aleviler şu anda kırgın, küskün. Hacı Bektaş Veli’nin adını 50 üniversiteye versen de Yavuz ismi değişmediği sürece bir anlam ifade etmez. Önemli olan bu ismi kaldırabilmek. İsim değişirse kırgınlık, dargınlık biter.”

'AK PARTİ’DE ALEVİ OLARAK HEP SAYGI GÖRDÜM'

Geçmişte SHP’de politika yapan ve iki dönemdir AK Parti’den milletvekili olan İbrahim Yiğit, Alevi kimliğinden dolayı partide hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. “AK Parti’de hep saygı gördüm. Milletvekili, bakanlar ve Sayın Başbakanımızla ilişkilerimiz gayet sıcak. En ufak bir zorluk görmedim. Her konuyu da rahatça konuştum” diyen İbrahim Yiğit, yaşanan sorunların Cumhuriyetin ilk yıllarına dayandığını anlattı: “Daha önce Alevilerin tekkeleri vardı, burada cemler yapılırdı. O zaman Devlet eliyle Diyanet kuruldu.1925’te Alevilere bir daire başkanlığı verilse belki bu sorun olmayacaktı. O zamandan beri Cemler gizli yapıldı”

'CEMEVİ SORUNU BÖYLE AŞILABİLİR'

Türkiye’de cemevi sayısının 1000’i aştığını açıklayan İbrahim Yiğit, bunların yasal statüsü olmadığını hatırlattı. Cemevi sorununun çözümü için, “Devrim Kanun”ları arasında olan Tekke ve Zaviyelerle ilgili düzenlemenin kaldırılması gerektiğini söyleyen Yiğit, bunun dışında geliştirilen bir formülü de açıkladı: “Geçen dönem Faruk Bey’in başkanlığında 5 kişilik bir komite oluşturduk. Bir rapor hazırlandı ve şöyle bir sonuç çıktı. Dediler ki, kamu yararına bir vakıf konulsun. Bu vakıf kültür ve cemevleri inanç merkezi olsun. Tasavvuf felsefesi de var işin içinde. 50 kişilik bir mütevelli heyeti olsun. Altında da 10 kişilik bir yönetim kurulu olsun. Cemevlerini bir çatı altında toplayalım. Cemevleri, Hacı Bektaş’a bağlı dernekler var. Pir Sultan’a bağlı dernekler var. Kamu yararına olduğu için devletten ödenek gelecek. Önemli olan cemevlerine yasal bir statü kazandırmak. İnsanların özgürce inançlarını yerine getirmesini sağlamaktır.
 

Bu haber toplam 3162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri