Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'yi 2. gösteren seçim anketi

21.05.2011 15:47
50 bin kişi ile görüşülerek yapıldığı iddia edilen seçim anketinin sırrı ortaya çıktı

Rusya'nın etkili devlet ajansı Ria Novosti'nin desteği ile yapıldığı iddia edilen ve parlamento seçimlerinde AK Parti'yi ikinci sırada gösteren ankete yalanlama geldi. Yerel bir gazetede yayınlanan veinternetsitelerinde hızla yayılan anketle ilgili olarak Ria Novosti tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye'de bir kısım internet sitelerinde yayınlanan parlamento seçimleri için yaptırıldığı iddia edilen anketle herhangi bir ilgimiz yoktur. Seçim sürecinde Ria Novosti'nin markasını kötüye kullananlarla ilgili gerekli hukuki işlem başlatılacak" denildi.

Türkiye'de ismi kullanılarak yapılan seçim anketinin provokasyon olduğunu ve suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Ria Novosti, "Türk basınında Ria Novosti tarafından yapıldığı öne sürülen 12 Haziran seçim anketi ile ilgimiz yoktur. Türkiye'de yapılacak genel seçim ile ilgili hiçbir şekilde anket çalışması yapmadık ve hiçbir şirkete başvurarak böyle bir çalışma yapılmasını da talep etmedik" ifadelerini kullandı.

"Son günlerde Türk basınında yer alan haberde, 12 Haziran seçimleriyle ilgili anket çalışması haberi yer almıştır. Yayınlanan haberlerde anketi RIJA-SAM Uluslararası Kamuoyu Araştırma Kurumu Ria Novosti'nin katkılarıyla hazırladığı ve resmi sitesinde yayınladığı bildiriliyor" ifadesinin yer aldığı açıklamada şu tespitler yapıldı:

"Sözde anket 50 bin kişi ile görüşülerek yapıldığı iddia ediliyor. İlk olarak bu anket Avrupa'nın en büyük online-forum sitesi olarak bilinen Politikcity.de yer aldı. Bu sitede yer aldıktan sonra Türk basınında yankı buldu vefacebookgibi paylaşım sitelerinde yayılmaya başladı. Türk basınında yoğun ilgi görmesinin nedeni provokasyon içerik taşıması. Bu anket sonucuna göre Cumhuriyet Halk Partisi seçimlerde ön sıralarda gösteriliyor, diğer anket çalışmalarında ise Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi AK Parti'nin önde olduğu görülüyor"

"MARKA DEĞERİMİZİN KORUNMASI İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ"

Ria Novosti Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Hukuk Daire Başkanı Mihail Safronov da konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; "Basında Ria Novosti'nin adı kullanılarak yer alan bu tür haberler bizi kamuoyunu nezdinde yanıltıcı duruma düşürüyor. Güvenirliğimiz tartışılıyor ve marka değerimiz zedeleniyor. Ria Novosti kendi marka değerini korumak için hukuki yola başvuracaktır. Hukuki süreçte yapılması gereken her şeyi yapacaktır" şeklinde konuştu. Safronov Türkiye'de yayınlanan haberin ajansın çıkarlarına zarar verdiği kadar, Rusya'nın çıkarlarına da zarar verdiğini veRusyahükümetinden de bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

Ria Novosti Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Maksim Filimonov konu ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na yaptığı değerlendirmede, Ria Novosti Türkiye'deki seçimlerle ilgili hiçbir anket çalışmasında bulunmadığını ve başka şirket aracılığıyla da böyle bir çalışma yaptırmadığını söyledi.

"BİRİLERİ KENDİ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA ADIMIZI KULLANIYOR"

"Böyle bir çalışma yapabilmeniz için ciddi kaynaklara sahip olmanız gerekiyor, sonuçta 50 bin kişiden bahsediliyor" ifadelerini kullanan Filimonov, "Bizim Türkiye'de muhabirimiz var ve sadece haber takibi yaptırıyoruz, tabi ki seçim çalışmalarını da takip ediyoruz. Birileri kendi çıkarları doğrultusunda adımızı kullanmış biz hukuki süreci başlattık. Gereken çalışmalar yapılıyor haberin kaynağına ulaşmaya çalışıyoruz ve şu ana kadar aldığımız bilgiler Almanya'da Türkçe yayın yapan Politikcity.de sitesinden ilk önce yayınlandığını tespit ettik" dedi.

"Galiba adımızı kullananlar marka değerimizin öneminden habersizler ve bizim sessiz kalacağımızı düşünmüş olabilirler" şeklinde konuşan Filimonov, "Örneğin bir BBC ve CNN kaynak göstermek sorumluluk ister. Çünkü her yerde bilinen isimler. Bizim marka değerimizin de ne kadar önemli olduğunu hesaba katmamışlar. Bu konu hakkında ciddi çalışmalarımız başlamıştır ve sonuna kadar takipçisi olacağız" uyarısı yaptı.

Rusya'nın önde gelen haber ajanslarından Ria Novosti 70 yıllık bir tecrübeye sahip. Hızlı ve doğru bilgi vermesi ile geniş bir coğrafyada kabul gören ajans, 24 saat boyunca siyasi, ekonomik, kültür, bilim ve spor alanlarında haber üretiyor. 14 ayrı dilde yayın yapan ajansın Rusya'da 45, yurt dışında ise 40 ayrı ülkede temsilcilikleri bulunuyor. 

Bu haber toplam 2384 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri