Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akaydın işçi düşmanı

13.11.2012 11:41
Taşeron işçiliği kaldıracakları yönünde seçim propagandası yapan CHP’nin bira festivallari ile isim yapmış Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, güvenlik görevlilerinin maaşlarında yüzde 15 oranında kesinti yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, güvenlik hizmet alımı için ihaleye çıkarken ihale şartnamesini değiştirerek güvenlikçilerin maaşlarını düşürdüğü bildirildi. Geçen hafta gerçekleştirilen 560 güvenlik çalışanını ilgilendiren ihalenin şartnamesinde yapılan değişikliğin bizzat CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın talimatı ile gerçekleştiği iddia ediliyor. Akaydın'ın CHP örgütüne verdiği sözü yerine getirebilmek için 100'ün üzerinde partiliyi güvenlik görevlisi olarak işe aldırdığı iddialar arasında.

Personel sayısı bir anda 450'den 560'lara dayanan güvenlik şirketinin maddi olarak rahatlatılması için ihale şartnamesinde yazan asgari ücret + yüzde 30 oranındaki maaş oranı asgari ücret + yüzde 15 seviyesine düşürüldü.

SENDİKA YARGIYA GİDİYOR

Belediyeye ait 66 birimde çalışan 560 özel güvenlik görevlisini ilgilendiren güvenlik hizmeti alım ihalesi yüzde 15'lik kesintiyle yine Global Güvenlik firmasına verildi. Güvenlik personellerinin özlük hakları, ücretlerinde yapılacak yüzde 15'lik kesinti ve ödenmeyen maaşları için yaptıkları tüm itirazlara rağmen Global Güvenlik firması ihaleyi kazandı. Ancak yapılan bu uygulamayı Yargıtay'a taşıyacaklarını belirten Tüm Özel Güvenlik ve Hizmet İşleri Sendikası bu ihalenin iptal edileceğinden şüphe duymadıklarını belirtti.

BELEDİYE İHALESİNİN ARKASINDA

Belediyenin özel güvenlik ve koruma hizmet alımı ihalesinde 13 firma dosya almış ancak sadece mevcut firma Global Güvenlik teklif vermişti. Tartışmalı ihalenin ardından belediye yetkilileri ihalenin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını, bir inceleme yürütüldüğünü, son ihaleyle maaşları azalmakta olan güvenlikçilerin ve idarenin mağdur olmaması için yeni bir çözüm arayışında olduklarını söylüyorlar.

Öte yandan, Bin 200 TL olan maaşları Bin TL'ye inecek olan güvenlikçilerin sahipsiz olmadıklarını söyleyen Tüm Özel Güvenlik ve Hizmet İşleri Sendikası'nın (Güvenlik-İş) Genel Başkanı Bolat Ankaralı, “Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sözde halkçı CHP'li Başkanı Akaydın, belediyenin 560 özel güvenlik görevlisinin maaşlarını 1 Ocak 2013 itibariyle yüzde 15 azaltıyor. İşçinin maaşından tasarruf eden zihniyeti asla kabul etmeyiz” diye konuştu.

‘FESTİVALLERE VAR İŞÇİYE YOK'

Güvenlikçilerin kurdukları sendika ile sahipsiz olmadığını ve haklarının sonuna kadar korunacağını söyleyen Bolat Ankaralı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Her çalışandan ayda 200 lira olmak üzere 560 işçiden ayda 112 bin lira yılda bir milyon 344 bin lira tasarruf edilmek istenmektedir. Birer işçi olan özel güvenlikçilerimizin boğazındaki lokmaya göz koyularak tasarruf edilmez, edilemez.”

‘ADI HALKÇI UYGULAMASI RANTÇI'

“Adı halkçı, uygulaması rantçı olan belediyenin ve bu uygulamalara göz yuman belediye başkanının bu tavrı asla kabul edilemez. Kaldı ki 2 aydır özel güvenlikçilerimizin maaşları ödenmemiştir. Çalışanlar bayrama aç ve parasız girmiştir, bunun neresi halkçılıktır. Festivallere para akıtanlar işçinin Kurban Bayramı'nda dahi maaşını ödememiştir.”

Osman Yiğit / Yeni Akit
 

Bu haber toplam 2786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri