Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akdoğan: Küresel güçlerin çekişmelerine Suriye halkı kurban ediliyor

13.12.2015 02:02
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Suriye meselesi orta ve uzun vadeye yayılmış bir mesele. Küresel güçlerin, adeta güç çekişmelerine kurban edilen bir mesele ve bunu Suriye halkı çekiyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Suriye meselesi kısa vadede çüzülmeyecek, orta ve uzun vadeye yayılmış bir mesele. Küresel güçlerin,  adeta güç çekişmelerine kurban edilen bir mesele ve bunu Suriye halkı çekiyor" dedi.

Akdoğan, Yayladağı ilçesindeki Öğretmenevi'nde Türkmenlerle basına kapalı olarak bir araya geldiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, bugün Hatay'da Suriyelilerin kaldığı geçici barınma merkezlerini ziyaret ettiklerini, onları dinlediklerini ve onlarla kucaklaştıklarını belirtti.

Türkmen kardeşlerimizle ayrı bir gönül bağının bulunduğunu ifade eden Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Onlara da aynı şekilde sahip çıkıyoruz. Hem burada hem orada. Ne yapmak gerekiyorsa, Türkiye olarak onların yanındayız. İnsani yardım faaliyetleri, oraya gönderilen yardımlar, sivil toplum örgütlerimizin yaptığı çalışmalar. Suriye meselesi kısa vadede çözülmeyecek, orta ve uzun vadeye yayılmış bir mesele. Küresel güçlerin, adeta güç çekişmelerine kurban edilen bir mesele ve bunu Suriye halkı çekiyor.Türkmen kardeşlerimiz de şu anda Bayırbucak'ta ve çevresinde hem zalim Esed rejimiyle mücadele ediyor, hem terör örgütleri vesaire bütün bu çarpık anlayışlarla mücadele ederek topraklarını korumaya çalışıyorlar. Yani bir tür vatan müdafaası aslında yapıyorlar. Onlara karşı çok ciddi birçok bölgede etnik temizliği adeta andıran şekilde olumsuzluklar yaşanıyor. Özellikle, Kürtlerin olduğu bölgelerden bir takım tehcir faaliyetleri Kobani'den vesaire daha önce olduğunu da gördük. Bütün bunlara karşı Türkiye'nin hassasiyeti çok yüksektir. Bütün bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkmen kardeşlerimizle de dayanışma içeresinde bu süreci devam ettiriyoruz."

AA

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri