Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akın Birdal: Kozinoğlu da vardı

20.02.2012 20:57
Akın Birdal, 1998'de uğradığı silahlı saldırıya ilişkin gündeme oturacak iddiada bulundu.

Oda Tv soruşturmasında hâkim karşısına çıkmadan önce şüpheli bir şekilde ölen MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun kendisine yönelik suikastta adının geçtiğini söyleyen Birdal, "MİT'te böyle bir grup oluşturulmuş. Bu suikastın da bu grup tarafından işlendiğini düşünüyorum." dedi. Akın Birdal, Kürt siyasetinin önemli isimlerinden. 28 Şubat sürecine de rastlayan Mayıs 1998'de o dönem başkanlığını yaptığı İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) Tunalı Hilmi Caddesi'nde bulunan binasındaki odasında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Aralarında Ergenekon sanığı Semih Tufan Gülaltay'ın da bulunduğu bazı isimler 'azmettirmek' suçlamasıyla yargılandı, 19 yıl ceza aldı. Ancak daha sonra çıkan aftan yararlanarak 4 buçuk yıl sonra serbest kaldı.

28 Şubat süreciyle ilgili perdenin henüz tam olarak açılamadığına dikkat çeken Birdal, perdenin doğru açılması durumunda çok önemli isimlerin görüleceğini söyledi. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Kaşif Kozinoğlu'nun cezaevindeki ölümüne değinen Akın Birdal, ölümle ilgili büyük şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Kozinoğlu'nun kendi dava dosyasında da isminin olduğunu kaydeden Birdal, "Kozinoğlu bizim dosyada yer alıyor. Kozinoğlu, o dönemde her alanda korundu devlet tarafından. Ama avukatı aracılığıyla 'konuşacağım' dedi. Kozinoğlu'nun ölümü soruşturulmalı. Kalp krizi deniyor ama benim büyük şüphelerim var. Acaba susturuldu mu?" şeklinde konuştu. Akın Birdal, faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında Diyarbakır-İçkale'de başlatılan ve çok sayıda kafatasına rastlanan kazılara da dikkat çekiyor. 1990-1996 yılları arasında yoğunlaşan infazlara vurgu yapan Birdal, kazılarda çıkan kemiklerin insanlığın ortak sorunu olduğunu kaydetti. Birdal, TBMM'nin ortak hareket edip bu soruna çözüm bulmasını istedi.
 

Bu haber toplam 9332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri