Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akın İpek'in tüm mal varlığına el konulabilir!

04.09.2015 01:39
Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Grubu’nda mahkeme kararı ile arama yapılırken, soruşturmanın kapsamı genişliyor.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ekipleri İpek Grubu şirketlerinin 4 banka aracılığıyla Bahreyn, Malta ve Kıbrıs’taki kendi hesaplarına transfer ettiği 7 milyar 40 milyon dolar paranın izini sürüyor.

MASAK’ta oluşturulan özel bir ekip herhangi bir açık kapı bırakılmaması için geç saatlere kadar mesai yaparken, arama yapılan 23 şirketin tüm bankacılık işlemleri, yurtdışına para transferleri, paralel yapıyla ilişkili vakıflar ve şirketlerle finans bağlantısı araştırılıyor.

Terör örgütüne finans desteğinin belgelenmesinin ardından mal varlığına el konulması da gündeme gelecek. Uzmanlar Koza Grubu’nun terör örgütü üyeleri ile bir bağ kurulması durumunda mal varlıklarına ulusal güvenlik nedeniyle el konulabileceğine işaret ediyor.

MASAK’tan edinilen bilgilere göre paralel yapının ‘kırmızı kitap’a girmesinin ardından terör örgütü olarak nitelendirilen yapıya yakın isimlere yönelik finans ayağındaki inceleme de sürüyor.

Bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Vergi Denetim Kurulu (VDK) ile Sermaye Piyasası Kurumu’ndan (SPK) da destek alınıyor. 

Yapılan incelemelerde elde edilen bilgiler doğrultusunda hem kara para trafiği hem de vergi kaçırılıp kaçırılmadığı üzerinde duruluyor. Maliye kaynakları elde edilen belgeler doğrultusunda himmet adı altında toplanan paraların şirket kazancı gibi gösterilip yurtdışına transfer edilip edilmediğini araştırıyor.

MASAK, paralel yapıya yakın olan isimler ve şirketlerinde çalışan kişilerden de gelen ihbar ve şikayetler doğrultusunda araştırmalarını genişletmeyi planlıyor.

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri