Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk kez Akit deşifre ediyor

07.05.2012 12:39
Akit, kanlı 1 Mayıs'la ilgili dikkat çekici bir ayrıntıyı gün yüzüne çıkarıyor. Taksim'deki olaylarda, sol grupların birbirlerine karşı silah gibi kullandıkları sopaların, DİSK'in eski lideri Abdullah Baştürk ile cuntacı Emanullah Çelebi'nin doğduğu Güney

1977'deki kanlı 1 Mayıs'ta “Sovyetçi” ve “Maocu” grupların birbirlerine karşı silah gibi kullandıkları sopaların, DİSK eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk ile 27 Mayıs darbesini gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi üyesi Emanullah Çelebi'nin doğduğu Yalova'nın Güneyköy ve komşusu Esadiye köyündeki marangozhanelerde hazırlandığı ortaya çıktı. Dönemin tanıkları ve istihbarat raporlarında, onlarca kişinin canına mal olan kavgayı ateşlendiren bu ‘meşhur' sopalara dikkat çekilmişti. Akit'in ulaştığı marangozhane sahipleri, sol gruplar için özel sopa ürettiklerini doğruladı.

İLK KEZ AKİT AÇIKLIYOR

12 Eylül darbesine zemin hazırlayan Taksim'deki 1 Mayıs katliamına Sovyetçi DİSK üyeleri ile Maocu sol gruplar arasındaki çatışmaların sebep olduğu iddiası giderek alevlenirken, Akit, dikkat çekici bir ayrıntıyı gün yüzüne çıkarıyor. 34 kişinin öldüğü, 136 kişinin de yaralandığı provokasyonda kullanılan sopaların, Yalova'nın merkeze bağlı Güneyköy ve Esadiye köylerindeki marangozhanelerde hazırlandığı saptandı. Rus zulmünden kaçan Avar Türklerinin yaşadığı yer olarak bilinen iki köy, zanaat merkezi olarak anılıyor.

MARANGOZCU “SOPA”YI KABUL ETTİ

Akit'e konuşan Esadiye köyünün eski muhtarı ve marangozcu Şahabettin Özden, o dönemde sol grupların verdikleri siparişler üzerine 1 Mayıs etkinlikleri için sopa yaptıklarını kabul etti. Güneyköylü ve Esadiyeli marangozcuların, her yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne özel sopalar hazırladıklarını dile getiren Özden, bunu işçi temsilcisi olduklarını belirten şahısların talebiyle yaptıklarını kaydetti. İki köyde bulunan her marangozhaneye bu tür siparişlerin geldiğini anlatan Özden, kendisinin de ‘1 Mayıs sopaları' hazırladığını söyledi. Ancak kendisine ölümlerin yaşandığı 1977 yılındaki 1 Mayıs için sipariş gelmediğini vurgulayan Şahabettin Özden, daha sonraki 1 Mayıs'lar için sopa yaptığını ifade etti.

“SOPA HER SENE YAPILAN BİR ŞEYDİ”

1978'deki 1 Mayıs'ı organize edenlere sopa hazırladığını anlatan Özden, şunları dedi: “Bu sopa olayı her sene yapılan bir şeydi. 1978'de de bizim yapmamızı istediler. Bizim yaptığımız sopalar Taksim'deki ölümlerden sonraydı. Yasadışı bir şey yapıldıysa haberim yok. Ama Allah'a şükür ki bizim sopa yaptığımız sene olay olmadı. Bir ölüm olayı yaşanmadı. Ondan çok bahtiyarım. 34 kişinin öldüğü olayla bizim yaptığımız sopaların ilgisi yok. Biz sopaları 77'den sonra hazırladık. O yılkı sopaları biz yapmadık.”

“70-80 SANTİM UZUNLUĞUNDA KALIN SOPALARDI”

1977'deki kanlı 1 Mayıs'ın tanıkları da özel üretimli sopalara dikkat çekerek, tarafların bu sopalarla birbirlerine saldırdığını belirtmişti. Katliamın yakın tanığı ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet İsvan, DİSK'in Maocu grupların saldırılarına karşı koymaları için sendika işçilerini görevlendirdiğini dile getirerek, “Diğer fraksiyon da durmayarak zorla girmeye çalışacaktı. Bunların meydana gelmesini önlemek için DİSK Uzel Fabrikası işçilerini Bozdoğan girişinin önüne yığdı, tıkaç gibi kapattı orasını ve bu işçilerin ellerinde o zaman meşhur olan DİSK'in sopaları vardı. 70-80 santim uzunluğunda kalın sopalardı. Üzerinde DİSK'in bayrağı vardı ama asıl amaç bunlarla dövüşmekti” demişti.

EMNİYET RAPORUNDA SOPALARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yine İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, o gün Taksim Meydanı'nda yaşananlara ilişkin hazırladığı raporlarda da, Sovyetçi ve Maocuların kavgada kullandıkları bu sopalara yer veriliyor. Raporlarda özellikle meydanda bulunan DİSK görevlilerinin ellerinde sopa olduğuna dikkat çekiliyor. Emniyetin raporunda ayrıca katliamın sol gruplar arasında çıkan çatışmalar nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

ESKİ DİSK LİDERİ VE CUNTACININ KÖYÜ!

Kanlı 1 Mayıs'ta kullanılan ‘provokasyon sopalarının' hazırlandığı Güneyköy'ün, DİSK'in eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk ile 27 Mayıs cuntacısı Emanullah Çelebi'nin doğduğu köy olması dikkat çekiyor. 26 Aralık 1977'de Kemal Türkler yerine DİSK Genel Başkanlığı'na getirilen Baştürk, 1979 ve 1980'deki 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle iki kez tutuklanmıştı. Merhum başbakanlardan Adnan Menderes ile iki bakanının idamına “evet” oyu veren Milli Birlik Komitesi'nin genç üyesi Emanullah Çelebi ise yıllar sonra pişman olduğunu belirtip, Menderes ailesinden özür dilemişti.

Yeni Akit/ Erol Metin 

Bu haber toplam 3770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri