Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti vekillerinde 3. dönem krizi

15.02.2011 20:29
AK Parti Tüzüğü’nün 132. maddesi gereği milltvekilleri en fazla üç dönem aday gösterilirken kulislerde, partinin kuruluşundan önce milletvekilliği yapan Arınç, Çelik ve Şahin gibi bazı isimlerin durumu tartışılıyor.

2003 yılında yapılan bir değişiklikle, AKP Tüzüğü’nün 132. maddesine “Parti adayı olarak seçilmiş olanların yeniden adaylığı AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir” ibaresi eklendi. Bu değişikliğin ardından aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gibi pek çok isim, Haziran 2011 seçimlerinde son kez aday olacak.

Ancak son dönemde söz konusunu madde üzerinde farklı bir tartışma yürütülüyor. Bazı iddialara göre, tüzükteki üç dönem sınırlamasının, AKP kurulmadan önce milletvekilliği yapanları da kapsaması gerekiyor.

 Sınırlama AKP ile başlar

Konuyla ilgili Taraf’ın sorularını yanıtlayan AKP kurucusu ve İstanbul Milletvekili Reha Denemeç “Tüzüğümüzün 132. maddesinde yer alan üç dönem sınırlaması AK Parti’nin kuruluşundan sonraki süreci kapsar. Ancak boşluk olması durumunda Genel Merkez’in takdiri söz konusu olur” dedi. Denemeç şunları söyledi: “Zaten şu anda da aramızda Ak Parti öncesinde milletvekilliği yapan ve dördüncü döneminin içinde olan arkadaşlarımız var. Bu durum da tüzüğün ilgili maddesinin Ak Parti’nin öncesini değil, kuruluş sonrasının baz alınması gerektiğinin bir göstergesidir.”

 Çiçek ve Kapusuz sınırı aştı

AKP kurulduktan sonra partiye katılan isimlerden olan Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Cemil Çiçek, 18, 20, 21 ve 22. yasama dönemlerinde milletvekilliği görevi yaptı. AKP grup Başkanvekili Salih Kapusuz da 19, 20, 21 ve 22 dönemlerde de milletvekilliği görevini yürüten AKP’lilerden. AKP Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu da üçüncü dönemi dolduranlardan.

 Üçüncü dönemi dolduranlar

Yine, TBMM Başkanı ve Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin de 20,21 ve 22. dönem milletvekilliği yaptı. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülnent Arınç da 20, 21 ve 22 dönem milletvekilliği yapan isimlerden. Tüzük maddesinin AKP öncesini kapsaması gerektiğini iddia edenlere göre, Arınç’ın ve Şahin’in haziran 2011 seçimlerinde aday gösterilmemeleri gerkiyor.

 132. madde ne diyor

AKP tüzüğünün “Parti Adayı Olarak Seçilmiş Olanların Yeniden Adaylığı” başlıklı 132. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, en fazla üç dönem aday gösterilebilir. (Değişik 03.10.2003- Madde:8) Yapılacak seçimde, doğacak duruma bağlı olarak merkez yoklaması usulü ile aday belirlenmesinin zorunlu olması hali hariç olmak üzere, kontenjan adayı olarak seçilmiş olan kimse, aynı usülle tekrar aday gösterilemez.”

TARAF

Kaynak:
Bu haber toplam 2678 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri