Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'de fırtına öncesi sessizlik

11.01.2011 11:24
Milletvekilliği adaylığı için istifa edecek il başkanları son haftaya girdi. 2007'de 38 başkan istifa ederken, başkanlar bu kez temkinliler. Sadece üç başkan koltuğunu bıraktı

Hakkı KURBAN'ın haberi

Seçimlere beş ay kala yoğun bir tempoyla çalışan AK Parti teşkilatlarında 'fırtına öncesi sessizlik' yaşanıyor. Milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarından 15 Ocak'a kadar görevlerinden ayrılmalarını talep eden parti yönetimine şu ana kadar sadece üç il başkanı istifasını verdi. 2007 seçimlerinde 38 il başkanının 'milletvekili' olabilmek için istifa ettiğini hatırlatan parti yöneticilerine göre, birçok isim Ankara'dan 'işaret' bekliyor. Gözler ise Başbakan  Erdoğan'ın, istifa için son gün olan 15 Ocak'tan bir gün önce yapacağı il başkanları toplantısına odaklandı. Şu ana kadar Denizli İl Başkanı Bilal Uçar ve Isparta İl Başkanı Mehmet Uğur Gökgöz koltuklarını bıraktı. Antalya İl Başkanı Hüseyin Samani de istifa kararına henüz resmiyet kazandırmadı. Önceki yıl gerçekleştirilen büyük kongre sonrasında 'seçimlerde aday olmama' şartıyla il başkanlığı koltuğuna oturan 14 ismin istifa etmeyecekleri belirtiliyor. Bu isimler arasında yeni seçilen İzmir İl Başkanı Ömer Cihad Akay da bulunuyor. Ayrıca; Bursa, Kayseri, Mersin, Uşak, Sakarya, Tokat, Trabzon, Kars, Ardahan, Konya Kırıkkale, Yalova ve Balıkesir il başkanları, kongre sonrası işbaşı yaptıklarından görevlerini sürdürecek.

İSTİFALAR BEKLENİYOR
Gözler kararları merakla beklenen 65 il başkanına çevrildi. TBMM'ye girme hesapları yapan il başkanlarından çoğunun, cuma günü yapılacak toplantıya hazırlandığı ve işaret almaları durumunda istifalarını o gün Genel Merkez'e verecekleri konuşuluyor. Parti yönetimi istifa sayısını en fazla 25-30 arasında bekliyor. Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem'in sık sık başkanlarla görüşerek nabız tuttuğu belirtiliyor.

SON 5 GÜN
Erdoğan'ın uyarılarını göz önüne alan başkanların, Genel Merkez'den işaret bekledikleri belirtiliyor. Bu isimler arasında İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun da olduğu öne sürülüyor. Babuşcu ise bu konuda henüz kararını bildirmiş değil. Ankara İl Başkanı Murat Alparslan'ın görevinde kalacağı konuşuluyor. Adana İl Başkanı Mustafa Kebüde, Eskişehir İl Başkanı Salih Koca'nın kararları da merakla bekleniyor.

BAŞBAKAN'IN SÖZLERİ ETKİLİ OLDU
Şu ana kadar sadece üç il başkanının istifa etmesinde Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin etkili olduğu belirtiliyor. Erdoğan, bir süre önce il başkanlarına şunları söylemişti:
'Her seçimde herkes aday adayı olmak için bu işe soyunurlar. Bizler teşkilatımızı tanıyoruz. Genel Merkezin şu şu şu isimler aday adayı olsun dedikten sonra aday adayı olmak için yola çıkılırsa çok isabetli olur.  Eğer her önüne gelen arkadaşımız ben de adayım derse, o zaman seçimi kim götürecek?'

AKŞAM

Bu haber toplam 2346 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri