Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP VE MHP'Lİ VEKİLLER ŞOK EDEN OYLAMA?

13.10.2012 12:52
Anayasa değişiklik teklifinin 367'nin altında kalması, AKP ve MHP'yi şok etti. İşte Devlet Bahçeli'nin ve AKP'li vekillerin görüşleri...

Yerel seçimleri öne alan anayasa teklifinde kabul oylarının 360'da kalması AKP ve MHP'de moralleri bozdu.

Anayasa değişikliği için gerekli olan 367 yeter sayısına ulaşılamadığı için top şimdi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de.

Anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerinde yapılan oylamada 367 sayısına ulaşılmaması teklifi destek veren AKP ve MHP'li vekilleri adeta şok etti.

Peki sonuç hakkında kim ne yorum yaptı?

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli

Canikli, Anayasa'ya göre Anayasa değişikliğinin, 330 ile 367 arasındaki bir oyla kabul edilmesi durumunda zorunlu olarak referanduma gideceğini söyledi.

Anayasa'ya göre Anayasa değişikliğinin, 330 ile 367 arasındaki bir oyla kabul edilmesi durumunda zorunlu olarak referanduma gideceğini belirten Canikli, ''367'nin üzerinde olsaydı Cumhurbaşkanının takdirine bağlıydı'' dedi.

Canikli, ''Referandum ne zaman yapılır?'' sorusu üzerine, ''Şu an itibariyle bir şey söylemek zor'' dedi. Nurettin Canikli, ''Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde teknik olarak zaten referanduma gider'' diye konuştu.

AKP'li Mehmet Ali Şahin: BEKLEMİYORDUM

AK Parti Mehmet Ali Şahin, oylamaya sonucuyla ilgili olarak "367'nin altında kalmasını beklemiyordum" diye konuştu.

BURHAN KUZU: ÇABUK İADE EDERSE YENİDEN GÖRÜŞÜRÜZ

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, mahalli seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin referandum eşiğinde kabul edilmesiyle ilgili olarak ''Cumhurbaşkanı ya referanduma götürecek ya da iade edecek. Çabuk iade ederse yeniden görüşürüz'' dedi.

TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: MECLİS İRADESİ BU YÖNDE TECELLİ ETTİ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yerel seçimlerin öne alınmasını öngören teklifin referandum eşiğinde kabul edilmesine ilişkin, ''Şimdi Sayın Cumhurbaşkanının tasarrufuna bağlı. Ya iade edebilir veya referanduma gönderebilir. Ayrıca partilerin değerlendirme yapması gerekiyor. Meclis iradesi bu yönde tecelli etti'' dedi.

BAHÇELİ: MHP OYLAMADA FİRE VERMEMİŞTİR

"Kimse MHP üzerinde gölge kurmaya çalışmasın. MHP oylamada fire vermemiştir" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'deki oylamayla ilgili olarak da 'Böyle bir sonuç beklemiyordum' diye konuştu.

AHMET İYİMAYA: GÜL GERİ YOLLARSA 367 OY GEREKECEK

AK Parti'den Ahmet İyimaya da 'Sayın Abdullah Gül geri gönderirse 367 oy gerekecek. Onaylarsa zorunlu olarak referandum süreci başlar" dedi. 

Bu haber toplam 2716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri