Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çavuşoğlu: 30-40 bin dolar alanlar halkçı kesildi

30.12.2011 06:37
AKPM Başkanı Çavuşoğlu ''Medyada 30 bin, 40 bin, 50 bin dolar, avro maaş alanlar, 5 bin avro maaş alan milletvekilini hedef gösteriyor." dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, milletvekili emekli maaşlarındaki düzenlemeye ilişkin, ''Bir kere son düzenleme aslında iyi niyetle yapılmış bir düzenlemedir. Ama biraz kantarın topuzu kaçmıştır, emeklilikle ilgili maaş fazla olmuştur'' dedi.

Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde Özel Ufuk Eğitim Kurumları'nın düzenlediği, ''4. Geleneksel Ufuk İnsan Ödül Töreni''ne katıldı.

Burada konuşan Çavuşoğlu, böyle bir ödüle layık görüldüğü için çok mutlu olduğunu söyledi. Öğrencilerin düşünceleriyle bu ödüle layık görülmesinin daha da mutluluk verici olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, ''Sadece Antalya, Alanya değil, Türkiye'de değil, dünyada ödüller kazanmış öğrencileri olan bir okul tarafından böylesine bir ödüle layık görülmek çok mutluluk verici'' dedi.

Son günlerde milletvekili maaşlarıyla ilgili eleştiriler olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, ''Bir kere son düzenleme aslında iyi niyetle yapılmış bir düzenlemedir. Ama biraz kantarın topuzu kaçmıştır, emleklilikle ilgili maaş fazla olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuda fazla olduğunu düşünerek zaten veto etmiştir'' dedi.

Çavuşoğlu, 2002 yılında milletvekili seçilip 2007 yılında seçilemeyen ve zor şartlar altında yaşayan eski milletvekilleri olduğunu belirterek, milletvekillerinin, milletvekilliğinin ardından tekrar eski işlerine dönemediklerini ifade etti ve ''Ya ona uygun bir iş bulacaksınız ya da kimseye muhtaç kalmadan yaşayacak bir imkanı olması lazım. Ama burada bunu yaparken arkadaşlar abartmışlar, fazla yapmışlar'' diye konuştu.

Milletvekillerinin ve siyasilerin hedef gösterilmesinin yanlış olduğuna değinen Çavuşoğlu, bir milletvekilinin 3 ayda bir aldığı maaşın 2 aydan fazla yetmediğini belirtti. Çavuşoğlu, ''Çünkü bir milletvekilinin aldığı maaşın yarısı benzin ve uçak parası, geri kalanı da eğer 2 çocuğu varsa ev kirası ve onların eğitim masraflarına gider. Bu milletvekilleri gelen misafirlerine yemek ısmarlayacak, çay ısmarlayacak, kendi ihtiyaçları var, ailesinin ihtiyaçları var'' dedi.

Millete hizmet eden insanların kamuoyunun önünde aşağılanmaya çalışılmasının doğru olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

''Bakıyorsunuz hedef gösterenlere, medyada 30 bin, 40 bin, 50 bin bin dolar, avro maaş alanlar, 5 bin avro maaş alan milletvekilini hedef gösteriyor. Bu da haksızlık. Ben bunu hiç popülizm yapmadan söylüyorum. Ama emeklilikle ilgili şeyde de kantarın topuzu biraz kaçmıştır. İşin doğrusu Cumhurbaşkanımız da doğrusunu yapmıştır. Arkadaşlarımız da inşaallah bunu daha dengeli hale getirir, insanların vicdanında da yer bulur.

Bu yasa 4 partinin anlaşmasıyla geçmiştir. Ama baktıki kamuoyundan tepki gelmeye başladı bazı partiler sanki kendileri oraya imza atmamış gibi, bunun üzerinde mutabakatı yokmuş gibi, sanki kendi haberleri yokmuş gibi popülizm yapıyorlar. İşte işin esas yanlış noktası budur. İşte biz 10 yıldır ne seçim öncesi, ne seçim sonrası, ne de kritik durumlarda popülizm yapmadık.''

Yeni anayasa konusunda Türkiye'nin azami konsensüs sağlaması gerektiğini, sivil bir Türkiye, gerçek demokrasi, özgürlük ve insan hakları istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, insanların onurlu bir hayatı yaşaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

-Ödüller-

Antalya'nın Alanya ilçesindeki Özel Ufuk Eğitim Kurumları, 2011 yılında ilçede en iyi hizmet edenleri, öğrenci, öğretmen ve personeline uyguladığı anketle belirledi.

2011 yılında Alanya'da en iyi hizmet edenleri belirlemek amacıyla yapılan anketin sonuçlarına göre, ''2011 Ufuk İnsan'' ödülüne Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu layık görüldü. Çavuşoğlu'na ödülünü Alanyalı eğitim gönüllüsü Sabri İşman verdi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da ''Yılın Spor Adamı'' ödülünü aldı. Müftüoğlu'nun ödülünü A klasmanı hakemi olan kardeşi Kuddusi Müftüoğlu verdi. Kuddusi Müftüoğlu, ödülü vermeden önce ağabeyinin elini öptü.

'Yılın Sivil Toplum Örgütü' kategorisinde Alanya Keykubat Eğitimciler Derneği (AKED), Alanya Birleşik İşadamları Derneği (ALBİAD), Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ödüle layık görülürken, ''Yılın Bürokratı'' ödülünü Kaymakam Hulusi Doğan, ''Yılın Yerel Yöneticisi'' ödülünü Alanya Belediye Başkanı avukat Hasan Sipahioğlu, ''Yılın Bilim Adamı'' ödülünü Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör aldı.

''Yılın Eğitimcisi'' ödülü Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu'na, ''Yılın Gazetecisi'' ödülü Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim'e verildi. Hüseyin Erkek, ''Yılın İşadamı'', Kazım Bulut ise ''Yılın Eğitim Gönüllüsü'' seçildi.

Alanyalı araştırmacılar Haşim Yetkin, Oğuz Korum ve Fahri Yiğit'e jüri özel ödülü verildi. 

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri