Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKPM'den tarihî Filistin kararı

05.10.2011 00:50
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Filistin'e 'demokratik ortaklık statüsü' verilmesini kararlaştırdı.
Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Salim Zanun, konuyla ilgili karar tasarısının oylanmasından sonra genel kurulda yaptığı konuşmada, ''Filistin'in devlet olarak tanınması girişimleri çerçevesinde bugünkü kararın önemli bir adım teşkil ettiğini'' söyledi.
 
AKPM Türk heyeti başkanı AK Parti milletvekili Nursuna Memecan, genel kurulda yaptığı konuşmada, İsrail'i sert bir şekilde eleştirdi.
 
İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Memecan, ''bu ablukanın barış görüşmelerinin başlamasına ve bölgenin istikrarına da büyük zarar verdiğini'' söyledi.
 
AKPM'de bugün kabul edilen rapor ve buna bağlı karar,''Filistin topraklarında insan haklarının korunması, hukuk devleti ve demokrasinin gelişmesini teşvik etmek açısından bu statünün verilmesinin önemine'' dikkati çekiyor.

 
Kabul edilen rapor ve buna bağlı kararda, ''Akdeniz ve Arap ülkeleri halklarının daha fazla demokrasi, temel ve sosyal haklar talebinde bulunduğu bir dönemde, Filistinlilerin de siyasi kurumlarıyla, demokrasi yolunda kararlılıkla ilerlemelerinin önemine'' vurgu yapılıyor.
 
Filistin yönetimine demokratik kurumları ve bağımsız yargıyı güçlendirmesi ve her türlü yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etmesi tavsiye edilen raporda, 2012 yılında Filistin topraklarında serbest ve özgür parlamento seçimleri ve başkanlık seçimi düzenlenmesi çağrısı yapılıyor.
 
2009 yılında hayata geçirilen demokratik ortaklık statüsü, üye olmayan komşu ülkelerin de belirleyecekleri seçilmiş temsilcilerle, Avrupa Konseyi'nin demokrasi alanındaki tecrübelerinden faydalanmak için ilgili toplantılarına katılmalarına olanak sağlıyor. Kabul edilen rapora göre Filistin, belirleyeceği üçü asil, üç yedek temsilci ile AKPM toplantılarına katılma hakkına sahip olacak.
 
AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun resmi davetlisi olarak Strasbourg'a gelecek olan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, 6 Ekim'de genel kurulda bir konuşma yapacak ve AKPM'li parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak.
 
ÇAVUŞOĞLU: BU TARİHİ BİR ADIM

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Salim Zanun, Filistin'e ''demokratik ortaklık statüsü'' verilmesini öngören protokolü bugün düzenlenen törenle imzaladı.
 
AKPM Başkanı Çavuşoğlu, söz konusu protokolü tarihi ve önemli bir adım olarak niteledi ve bu anlaşmanın Filistin'in devlet olarak tanınması girişimlerinde ve Filistin sorununun çözümü için önemli katkı yapmasını umut ettiğini ifade etti.
 
AKPM'nin Avrupa Konseyi'nin ilke ve değerlerini üye ülkelerin dışında bölge ülkelerinde yaymaya hedeflediğini ifade eden Çavuşoğlu, bu statünün, Filistin halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
AKPM Genel Kurulunda kabul edilen ve Filistin demokratik ortaklık statüsü verilmesini öngören karar tasarısı 110 ''evet'' oyuyla kabul edilirken, sadece 5 ''hayır'', 10 ''çekimser'' oyu çıkmıştı.
 
AKPM Genel Kurulunda raporun oylanmasından önce yapılan tartışmada, üyelerin büyük bir kısmı Filistin'in artık devlet olarak tanınması gerektiğini savunan konuşmalar yaptı. 
Bu haber toplam 3076 defa okunmuştur
Filistin 5 (Son)
Mustafa
Not: 90 küsür devlet Filistin`i tanıdığı halde, küçük şeytanın savaş köpeği olan büyük şeytan, Filistin`i veto ediyor... Büyük şeytan veto ettiği sürece, Filistin`e devlet kurdurmazlar... Şu an da stratejik olarak Filistin`i sadece oyalıyorlar... Karar vermeden önce, çok bekletecekler, ki Filistinlilerin önce moralleri bozulsun... Filistin`i devlet olarak tanımayacaklar ve onları proveke ederek, İsrail`e karşı taşkınlık yapmasını bekleyecekler, ki Filistin`in işgali aynen devam edebilsin, öyle değil mi sayın BOP`cular?... http://palaestinablog.blogspot.com/2010/08/israel-schliet-moschee-des-propheten.html
05 Ekim 2011 Çarşamba 13:51
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Filistin 4
Mustafa
- Bu ailelerden biri (Goldstein) 17 sene önce, dua eden cemaatin üzerine ateş açıp, Cami de ki 30 kişiyi katletmiş... - Hz. İbrahim Camisi Ağustos 2010 da kapatılmış... - Bu sonradan yerleşen yahudi aileler, Ordu eşliğinde şehir merkezinde, Filistinlilere ait ev, araba ve işyerlerine saldırıyorlar... - Filistinliler, Hebron`da hapiste gibi yaşıyorlar, giriş - çıkışlar kontrol ediliyor, OHAL`a uymak zorundalar... - Yahudiler, Hz. İbrahim Camisini Sinagog olarak kullanıyorlar... Müslümanlar namaz kılmak isterse, 3 ayrı kontrol kapısından geçmek zorundalar... Sadece kendisini üç kere kontrol ettiren, namaz kılabiliyor... - Yahudi bayramlarında, Camiye sadece yahudiler girebiliyor ve müslümanlara bu süre zarfında Cami 10 gün kapalı kalıyor... - Müslümanlara ait Mamilla mezarlığı darp ediliyor, yabancı basın bunları görmüyor...vs.vs.
05 Ekim 2011 Çarşamba 13:50
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Filistin 3
Mustafa
- Bir Rabbi bana: "Bu konu da baban nasıl davranırdı?" diye sordu... - Ben de babamın görüşünü almaya karar verdim... - Babam bana: "O Rabbi`ye söyle, Netanyahu`nun dedesi Rabbi Natan Milikowski çok akıllı bir zat`tı... "Sadece %2 toprak geri vermek, her zaman %100 toprak vermekten daha iyidir", dedi. - İşin püf noktası şu: Topraklar %100 Filistinlilere ait ama eğer sen Filistinlilere sadece %2 toprak verirsen, Filistinliler kendi topraklarına geri dön(e)mezler (sonra diyor ki: Hüner ora da bulunupta kaybetmek değildir, asıl hüner kaybetmek yerine, çok az bir bedel ödemektir.). Kadın: "Bunları Başbakan olarak mı söylüyorsun?" Netanyahu: "Evet, bence herşey benim dediğim gibi olacak..." http://www.youtube.com/watch?v=26xaGBYz7to * Ek: Hebron`da İsrail Zulmü: - Şehrin merkezine bir avuç yahudi yerleşmiş ve bu aileler İsrail ordusu tarafından korunuyor...
05 Ekim 2011 Çarşamba 13:48
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Filistin 2
Mustafa
Gizli çekimi yapanın Notu: "Oslo Antlaşmasına göre, İsrail, Hebron`u Filistinlilere geri iade edecekti, tek şart, Filistinlilerin Askeri konuşlandırması olmamasıydı... Netanyahu kurnazlık edip: "Filistinliler Askeri konuşlandırma yapmış, bu yüzden Hebron`u vermiyorum diyor..." * Netanyahu: "Arafat`la bana aynı anda Oslo`dan mektup geldi. Bana gelen mektupta, sadece İsrail, `Askeri konuşlanma var mı - yok mu şeklinde karar verebilir`, yazıyordu..." - Askeri konuşlanmanın büyüklüğü ve tanımı mektupta yapılmamıştı... Bunu biz yaptık... - Sonra bu mektupta ki taahüdü vermekten vazgeçtiler, ben de Hebron`u vermekten vazgeçtim... - Oslo Antlaşmasını geçersiz kıldım... Kadın: "Bu Hebron Aldatmacası... Bizden birisi, kim söylemişti bilmiyorum, -kendi kendimizin intiharı olur-", demişti... Netanyahu: Evet, ben de duydum, haklısın. Hebron`u elden çıkartmak bize acı verir...
05 Ekim 2011 Çarşamba 13:47
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Filistin 1
Mustafa
Altta ki konuşmalar gizli kamerayla çekilmiştir... Netanyahu, yahudi bir aileyi ziyaret ediyor... Netanyahu: "Filistin`i yerle bir etmeliyiz, ki kendi içinde çöksün..." Kadın: "Batı hesap sormaz mı? Dünya`nın koyacağı tavırdan korkmuyor musun? Niye işgal ediyorsun demezler mi?" Netanyahu: "Demezler! Örneğin, Amerika bir şey diyecek olsa, Amerika`yı kolayca doğru yola getiririm..." - Diyelim ki Amerika bir şey dedi, demez ama dese ne olacak?, Amerikalıların %80`i her zaman İsrail`i destekler... Onlardan o kadar çok destek görüyoruz ki, bu bize bile absürd (saçma) geliyor... - Clinton Hükümeti, Filistin`i destekliyordu ama Clinton`u yola getirdim, ondan korkmadım... - Birleşmis Milletler`le çatışmaktan korkmadım... - Uluslararsı Arena`da büyük oynuyorum, (bana bunun karşılığında daima birşeyler vermek zorundalar, çünki büyük oynuyorum) bu yüzden kazancımda büyük oluyor...
05 Ekim 2011 Çarşamba 13:45
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri