Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP'NİN KÖŞK PLANI BELLİ OLDU

10.10.2012 11:39
Yarı ve tam başkanlık sistemi ile partili cumhurbaşkanlığı modelinin konuşulduğu AKP, Köşk için formülü buldu.

AKP’de Köşk’te partili cumhurbaşkanı fikri önde.

Burhan Kuzu: Anayasa’dan “cumhurbaşkanının partisiyle bağı kesilir” ibaresi çıkarsa, sorun kalmaz.

Başbakan Erdoğan ve kurmayları, yarı ve tam başkanlık sisteminin yanı sıra partili cumhurbaşkanlığı modelinin de olasılıklar arasında olduğunu açıklasa da, AKP içindeki olası alternatif büyük oranda şekillenmiş durumda.

Partinin kurmaylarının konuyla ilgili açıklamalarının yanı sıra, içerdeki tartışmalarda da eğilim partili cumhurbaşkanlığı modelinden yana.

Bunun iki somut nedeni var. Birincisi partili cumhurbakanlığı modelinin, başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerine göre daha kolay yaşama geçirilebilir olması ve köklü bir anayasal değişiklik gerektirmemesi.

İkincisi ise, muhalefetin ve koltuğunu bıraktıktan sonra partideki dengeleri etkilemesi muhtemel Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu alternatifi daha kolay benimseyeceğinin düşünülmesi.

Erdoğansız bir AKP’nin eski güçlü konumunu uzun süre muhafaza edemeyeceğini düşünen milletvekillerin tercihi de ağırlıklı olarak bu yönde. Erdoğan’ın konuyu araştırması için bizzat görevlendirdiği TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, gönlündeki modelin başkanlık olduğunu söylese de açıklamalarında daha gerçekçi bir yaklaşım sergiliyor.

DÜĞÜM MADDE DEĞİŞİKLİĞİYLE ÇÖZÜLÜR

Konunun, yeni anayasa çalışmalarında kuvvetler ayrılığı başlığı açıldığında gündeme geleceğini belirten Kuzu, düğümün anayasanın “Cumhurbaşkanı’nın partisi ile bağı kesilir” şeklindeki maddesinin değiştirilmesiyle çözülebileceği görüşünde. Partinin konuyla alakalı diğer hukukçu kurmaylarından Bekir Bozdağ da Başbakan’ın ve partililerin genel görüşünü yansıtan bu alternatifi cumhuriyetin ilk dönemindeki uygulamalardan verdiği örneklerle destekliyor.

AKP'DE FORMÜL 'PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI'

Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olması durumunda, zaten AKP Genel Başkanı sıfatını taşıyacağını ve kampanyasını da tek başına yürütmeyeceğini kaydeden bir AKP’li vekil, parti kulislerindeki eğilimi şöyle anlatıyor: AK Parti milletvekillerinin tümü Tayyip Bey’siz bir partinin bugünkü etkinliğini ve çekim merkezi konumu koruyamayacağının farkında. Bu yüzden Sayın Başbakan bugünkü konumuyla cumhurbaşkanlığına razı olsa bile buna en başında milletvekilleri karşı çıkar. Muhalefetin karşıtlığını büyük oranda kıracak, kamuoyunun bazı kesimlerindeki yersiz de olsa kaygıları giderecek en mantıklı ve uygulanabilir formül de partili cumhurbaşkanlığı olacak. Zaten partideki tartışmalarda da kısa vadede başka bir formülün üzerinde durulmuyor."

AKP'DE BAŞBAKAN SONRASI EN GÜÇLÜ ADAY GÜL

"Aslında bu bir anlamda malumun da ilanı olacak. Sayın Gül, Başbakan sonrası AK Parti için hâlâ en güçlü aday. Adı geçen diğer isimler partiyi birarada tutamaz. Yalnızca bugün değil, ta başından beri başkanlık sistemine karşı olan Gül’ün de bu formülünü benimseyeceği kanaatindeyim.”

Taraf 

Bu haber toplam 3500 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri