Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aktay: Devlet şantaja boyun eğemez

23.01.2014 11:36
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, yargı ve emniyetteki yapılanmaların siyaseti baskı altına alma girişimine müsaade edilmeyeceğini söyledi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, devletlerin seçilmiş meşru ve milli iradesini temsil eden parlamentolarına karşı konuşlanmış her türden yapılanmanın tehlikeli ve kabul edilemez olduğunu söyledi. Aktay, Kanal 5'te Amine Yazıcı İleri ile “İleri Bakış” programında paralel yapılanma ve 17 Aralık operasyonları ile ilgili soruları yanıtladı.

PARALEL YAPIYLA İLGİLİ GÜÇLÜ BELGELER VAR

Paralel yapılanmanın yargıyı tümden ele geçirmesinin söz konusu olamayacağını dile getiren Aktay, devletin çeşitlikurumlarında paralel bir yapılanmanın varlığına ilişkin güçlü delillerin ve belgelerin olduğunu söyledi. Hakimlerin ve savcıların millet menfaatini gözeterek karar almaları gerektiğinin altını çizen Aktay, 17 Aralık operasyonunda olağan dışı bir takım hukuki süreçler yaşandığına işaret etti. Aktay, “Yargıda bir gruplaşma olmuşsa ve bu durumdan faydalanarak birileri siyaset kurumunu baskı altına alma ve yönlendirme faaliyetleri yapamaya kalkıyorsa, milli irade buna müsaade edemez” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE DEMOKRATİK BİR ÜLKE

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, Türkiye’nin demokratik bir ülke olması nedeniyle insanların her konuda itirazlarını ve şikayetlerini dile getirebildiğini vurgulayarak, “Bugün Türkiye’de herhangi bir konuda hesap sorulabiliyor. Roboski’nin hesabı devletten soruluyor. Bu noktaya gelmiş olmak çok önemli” dedi.

MİT’İ YIPRATMA GİRİŞİMLERİ VAR

Amine Yazıcı İleri’nin “Son günlerde basında sıklıkla tır krizinden bahsediliyor. MİT’e karşı bir itibarsızlaştırma mı var” şeklindeki sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Bu tür operasyonlarla MİT bir şekilde itibarsızlaştırılmak isteniyor. MİT Teşkilatı örgütlere silah taşıyor algısı uyandırmak isteniyor. Savcılar bu şekilde keyfi davranamaz. Bu tür durumlar hiçbir hukuk devletinde yoktur. MİT milli bir teşkilattır. Elbette hatalar olur ancak bunun düzeltme şekli bu değildir. İstihbaratın çalışma mekanizması kendi başına buyruk bir savcının eline bırakılamaz. Bunu bütün savcılar bunu bilir, ancak bu operasyonu yapan savcılar belli ki bir yerden destek alıyorlar. Bir savcı başsavcısından habersiz, iş dünyasına yönelik bir operasyon yapıyor. Aylarca yıllarca dinleme yapılıyor. Dinlediği kişi hakkında elbette bir açık bulacaktır. Savcılar bu noktada daha dikkatli olmalı. Savcı eğer habersiz bir soruşturma yapıyorsa bu dosya illa doğrudur denilemez.”

HABER10

Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri