Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alacağınızın yüzde 20’sinden vazgeçin

05.12.2012 12:54
Hacettepe Üniversitesinin firmalara iki yıldan bu yana alacaklarını ödememesi tepkilere neden oluyor...

 Üniversite yönetiminin şirket temsilcilerine “Alacaklarınızın yüzde 20’sinden vazgeçin ödeme yapalım” şeklinde getirdiği öneri ise “Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” şeklinde değerlendiriliyor 

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılan öneri vicdani değil. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışlından vazgeçilerek, esnafın mağduriyeti derhal giderilmelidir” dedi. Esnaf Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus ise, Üniversite yönetiminin esnafa dayattığı ödeme planını eleştirerek “Böyle bir uzlaşma olmaz. Esnafın üç kuruş kazancına kimse göz koyamaz. Bu hukuki de değil” diye konuştu.

MİLAT / ANKARA-

Bazı medya kuruluşları Hacettepe Üniversitesi’nin borç batağından çıktığını öne sürerek, şirketlere ödemelerin başladığını haberlerine taşırken, esnaf üniversitenin para politikasından rahatsız.

İki yıldır üniversiteden para alamadıklarını ifade eden şirket temsilcileri, son süreçte uzlaşma adı altında emeklerinin karşılığının yönetim tarafından gasp edilmek istendiğini belirtiyorlar.

Üç kuruş kazanca göz diktiler!

Üniversite yönetiminin alacaklarına karşılık, “Yüzde 20’sini keselim, paranızı ödeyelim” şeklinde getirdikleri öneriyi “Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” olarak değerlendiren firma sahipleri, hukuksuz teklif karşısında direnmeye devam edeceklerini belirtiyorlar. Konu hakkında rektör ile internet üzerinden görüştüklerini ifade eden esnaflar, Rektör Murat Tuncer’in, “Ne yapalım para mı basalım” dediğini ifade ettiler. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yapılan öneri vicdani değil. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışlından vazgeçilerek, esnafın mağduriyeti derhal giderilmelidir” dedi.

Palandöken: Hemen borçlar ödenmeli

Palandöken, “Üniversite tarafından yapılan öneriyi anlamakta zorlanıyorum. Zaten firmalar iki yıldır bekliyor. Kaldı ki işi alabilmek için uygun teklifler veriliyor. Bir rekabet ortamı içinde oldukça kazançları az olan esnafın alacağının yüzde 20’sinden vazgeçmesini istemek hiç sağlıklı bir duruş değil. Hukuki hiç değil. Üniversite derhal firmalara olan borcunu geciktirmeksizin ödemeli” şeklinde konuştu.

ESDER: Böyle uzlaşma mı olur

Esnaf Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, ise, Üniversite yönetiminin esnafa dayattığı ödeme planını eleştirerek “Böyle bir uzlaşma olmaz. Esnafın üç kuruş kazancına kimse göz koyamaz. Bu hukuki de değil. Bu durumun derhal düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

Esnafı borç batağına itiyorlar

“Biz olayın üzerine gideceğiz” diyen Çelikus, “Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. Zaten esnaflar borçlarını ödeyemezken, yaptıkları işlerin karşılığını da alamıyorsa, işveren bir de üstüne üstlük ‘yüzde 20’ini keselim’ teklifinde bulunuyorsa bura da açıkça bir zulüm var demektir. Esnafı iki yıldır mağdur ederek, borç batağına itenlerin bu kabul edilemez uygulamadan vazgeçerek ciddi bir para politikası belirleyerek sorunu çözmeleri elzemdir” diye konuştu.  

Bu haber toplam 8976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri