Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alevilerden CHP'li Akif Hamzaçebi’ye sert tepkiler

22.12.2012 15:31
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Seyid Rıza’ya itibarının iade edilmesi konusunda 'CHP için bir itibarı yoktur' diyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye sert tepki gösterdi. Kenanoğlu, “Seyit Rıza'nın itibara ihtiyacı yoktur.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, devlet tarafından katledilen Dersim halk önderi Seyid Rıza için "CHP nezdinde olmayan itibarın iadesi diye de bir konu CHP'nin gündeminde bulunmamaktadır" diyen Akif Hamzaçebi ve partisi CHP'ye Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi.

“İTİBARA İHTİYACI OLAN CHP'DİR”

Kenanoğlu, şunları yazdı: “Seyit Rıza'nın itibara ihtiyacı yoktur. İtibara ihtiyacı olan Devletin kendisidir. Devlet Dersimde katliam yaparak itibarını kaybetmiştir. CHP'li Hamzaçebi, Seyit Rıza nezdinde Dersimlilere hakaret ederek ne vatansever ne de demokrat olur. Dersim gerçeği ortadadır. Yıllar öncesinden planlanan bir katliamı alkışlayarak o katliama ortak oluyorsunuz. Ayıptır, günahtır, zulümdür Al Onur Öymen'i vur Akif Hamzaçebi'ye... Ha eski CHP ha yeni CHP, nedir bu sizin katliam övünücülüğünüz, 1935'de planlanan bir katliamı nasıl masum görürsünüz? O yüzden de bitersiniz. Onur Öymen, Akif Hamzaçebi zihniyeti olduğu sürece esas itibara ihtiyacı olan CHP'dir. Seyit Rıza'nın itibarı zaten vardır."

Bütçe görüşmelerinin kapanış konuşmaları sırasında BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, CHP'li bir vekilin iade-i itibar istemesi bir vehamet olduğunu belirterek şunları söylemişti: “CHP'nin katliamdan sorumlu parti olarak iade-i itibarı kabul etmemesinin de ayrı bir vehamet olarak ortada durduğunu dile getirerek, Açıkça ifade etmemiz gerekirse, Dersim halkının, Seyit Rıza'nın ve torunlarının bir iade-i itibara ihtiyaçları yoktur, çünkü onlar o gün olduğu gibi bugün de zulme karşı direniyorlar. İade-i itibar olmasa da itibara ihtiyacı olan CHP ve teklifi yapan ve teklifi ret eden tarihten, toplumsal gerçeklikten yoksun milletvekilleridir.”

Hamzaçebi de söz alarak, "Cumhuriyet'in kurucu iradesiyle problemi olanların başkaları nezdinde itibarı olabilir ama CHP nezdinde itibarı yoktur. Olmayan itibarın iadesi diye de bir konu CHP'nin gündeminde bulunmamaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

“ALEVİLERİN TÜRK İSLAMCI İTİBARA İHTİYACI YOKTUR”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül de, CHP'li Hamzaçebi'nin ‘Seyid Rıza'nın CHP nezdinde itibarı yoktur' sözlerine tepki göstererek, “İtibar dar ağacına giderken sizin önünüzde eğilmiyorum demektir. Biz katliamcılara, inkarcı ve ırkçılara karşı destansı bir mücadele yürüttüğümüz için onurluyuz. Türk İslamcı itibarın senin olsun” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, yaptığı yazılı açıklamada, “Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum Katliamlarını Cumhuriyetin kurucu iradesi yaptı. Biz Alevilerin Cumhuriyetin kurucu iradesi olan Türk/İslamcılık ve inkarcılıkla sorunumuz var. Bizim onurumuzu ve itibarımızı cumhuriyetin kurucu iradesi bize ihsan etmedi. Aksine onurumuzu, itibarımızı, inancımızı ve temel değerlerimizi elimizden alma politikası yürüttü. Alevilerin Cumhuriyetin kurucu iradesi olan Türk-İslamcılık ve inkarcılık nezdinde itibarı olmadığını biliyoruz” dedi.

Kemal Bülbül, “İtibar devletin olanaklarına sığınarak TBMM kürsüsünde konuşmak değil, dar ağacına giderken ‘ben sizin oyunlarınızla başa çıkamadım, bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde eğilmiyorum bu da size dert olsun demektir” dedi.

SEYİT RIZA'NIN TORUNU POLAT KONUŞTU: CHP KENDİ GEÇMİŞİNE BAKSIN


BMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinde söz alan BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken'in "CHP'li bir vekilin iade-i itibar istemesi bir vahamet. Dersim halkının Seyit Rıza'nın ve torunlarının iade-i itibara ihtiyacı yoktur" söyleminin ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Cumhuriyet'in kurucu iradesiyle problemi olanların başkaları nezdinde itibarı olabilir ama CHP nezdinde itibarı yoktur. Olmayan itibarın iadesi diye de bir konu CHP'nin gündeminde bulunmamaktadır" konuşmasına Dersimlilerden tepki geldi.

‘Tarih bile bunun cevabını verdi'

Dersim'de bulunan Seyit Rıza'nın torunu Zeliha Polat, CHP'nin başta kendi 'kanlı geçmişlerine' bakmasını isteyerek, "Zamanında Dersim'in plan-projelerle katliam emrini verenler o partiler. Bu anlayışlarına artık bir son versinler. Tarih bile buna cevabını verdi. Biraz vicdanlarını dinlesinler. Yapılan bu açıklamalar bizi üzüyor. Bunu farklı çeşitlerle önümüze koymasınlar. Kılıçdaroğlu da bunu konuyu çok iyi biliyor. Kendi grup başkanvekillerine ve vekillerine sahip çıksın. Bir daha bu konuları gündeme getirmesinler. Bizi üzmekten başka bir şey yapmıyorlar" dedi.

'CHP bir soykırımın akasında dimdik duruyor'

Seyit Rıza'nın iadeyi itibara ihtiyacı olmadığını ve itibarını alamadıkları için darağacında asıldığını belirten BDP Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis ise, "CHP bir soykırımın arkasında dimdik duruyor. Bunu defalarca gösterdiler, ispatladılar. Daha önce CHP'li bir parlamenter parlamentoda 'analar ağlamadı mı, ağladıysa ne oldu?' demediler mi? Bugün CHP'li vekillerden biri Seyit Rıza'ya iade-i itibar istiyor, bir diğeri 'onun itibarı mı var bizim nezdimizde' diyor. Şunu belirtmek gerekiyor. Seyit Rıza'nın iade-i itibara ihtiyacı yok. Çünkü itibarını alamadılar. İtibarını alamadıkları içindir ki darağacına gönderdiler. O yüzden itibarın iadesini istemek ne kadar hakaretse Seyit Rıza'ya, Seyit Rıza'nın torunlarına, Dersim'e, Akif Hamzaçebi'nin 'onun itibarı yoktur' demesi de o kadar hakarettir. Yani istemekte reddetmekte aynı potada buluşuyor. Şunu demekte yarar var bugüne kadar tarihi haksızlıkları gideremeyen CHP tarihte yaptıkları ile yüzleşmedikleri için, hesabını veremedikleri için bir türlü demokratik bir zemine oturamıyor. Hatta İttihat Terakki ruhundan besleniyor" diye konuştu.

'CHP Dersim katliamında baş aktördür'

CHP tarafından yapılan bu tür açıklamaların Dersim soykırımının sorumlusu olduğunu gizleme çabasının sonucu ortaya çıktığını ifade eden ESP Dersim İl Başkanı Ali Ekber Kaya ise CHP'nin Dersim katliamında baş aktör olduğunu ifade etti. "O dönem alınan kararlarda CHP'nin sorumluluğu büyüktür ve birincil derecededir" diyen Kaya, "O günden bugüne kadar yine Dersim'e yönelik sürdürülen inkar politikaları, imha politikaları sürüyor. Bu da AKP ve CHP'nin eliyle sürmektedir" diye konuştu. Kaya, "Biz onları da tarihle yüzleşmeye davet ediyoruz" diyerek, halka hesap verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

'Dersim katliamı bu toprakların gördüğü en büyük katliamlardandır'

HDK Dersim Sözcüsü Hüseyin Tunç ise, Dersim katliamının bu toprakların gördüğü en büyük katliamlardan biri olduğunu ifade ederek, "Dersim katliamı ile Türkiye'nin yüzleşmesi demokratikleşmesi açısından son derece önemlidir. Hem AKP'den doğru yapılan açıklamaların özellikle 'Dersim katliamı tarihte varsa böyle bir literatürde biz bunu tanırız' denilmesi ve hiçbir adımın atılamaması, somut adımların atılamaması, yani en azından Dersim isminin iadesiyle başlanacak bir süreçle başlamaması AKP'nin bu konudaki tahkiyeci, ikiyüzlü yönünü göstermektedir" dedi. Tunç, CHP'nin de Dersim konusunda net bir karar vermediğini, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin açıklamalarının da CHP'nin 80 yıllık politikasından farklı olmadığını ifade etti. Tunç, itibarın iade edilmesinin kendilerinin çok ciddiye aldıkları bir tartışma olmadığını kaydederek, Seyit Rıza ve arkadaşlarının halkın yüreğinde ve içinde itibar sahibi olduklarını ve ayrıca kimsenin itibar iadesine ihtiyaçları olmadığını belirtti.

Demokrathaber

Bu haber toplam 4104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri