Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alevilerle ilgili düzenlemeler daha sonra açıklanacak

01.10.2013 02:12
Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketinde Alevilerle ilgili düzenleme yer almadı.

AK Parti kurmayları Alevilerle ilgili ayrı bir açılım sözkonusu olacağını, önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir çalışma grubu oluşturulabileceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günlerdir merakla beklenen demokratikleşme paketini açıkladı.

Paketle ilgili muhalefet partileri görüşlerini yarın açıklayacak. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yarın bir basın toplantısı düzenleyecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de grup toplantısında görüşlerini açıklaması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan, paketin bir son olmadığını söyledi dolayısıyla önümüzdeki günlerde yeni bir paket açıklanması sözkonusu olabilir.

Pakette Alevilerle ilgili sadece Nevşehir Üniversitesi'nin Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi düzenlemesi bulunuyor. Pakette cemevleriyle ilgili düzenleme de beklentiler arasındaydı. AK Parti kurmayları Alevilerle ilgili ayrı bir açılım sözkonusu olacağını, önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir çalışma grubu oluşturulabileceğini belirtti.

Çalışma grubunun tıpkı demokratikleşme paketi gibi uzun bir çalışma yapabileceği ve Alevilerle ilgili Başbakan'ın kameralar karşısına geçebileceği dile getirildi.

Bir diğer beklenti de ruhban okulu ile ilgiliydi. Ruhban okulu meselesi hem dış hem iç gelişmelerle biraz da mutakabiliyetle ilgili dolayısıyla dış konjonkturün ygun olmasıyla önümüzdeki aylarda açıklanacak demokratikleşme paketlerinde yürürlüğe gireblir.

BOZDAĞ: ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Alevi açılımı konusunda çalışmaların devam ettiğini ve bunların daha sonra kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun süredir beklenen Demokratikleşme Paketi'nin detaylarını kamuoyu ile paylaşmasının ardından başta sosyal medya olmak üzere birçok kesim tarafından dillendirilen Alevilere pakette yeterince yer verilmediği eleştirisi konusunda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan cevap geldi. Bozdağ, Twitter'de 'Alevi açılımı konusundaki çalışmalar devam etmektedir. Bu konu daha sonra kamuoyuna açıklanacaktır. Paket son değildir, yenileri gelecektir.' sözlerine yer verdi.

ÇELİK: SON NOKTA KONMADI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın açıkladığı 'Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin TRT Haber'e konuk olarak soruları yanıtladı. Alevilerin beklentileri konusunda özel bir çalışma yaptıklarını ifade eden Çelik,"Anayasa ile ilgili olarak sayın Başbakan'ın yaptığı yine yeni bir çağrıdır. İlk defa yapılmış bir çağrı değildir. Daha önce yapılmış olan bir çağrının tekrar edilmesidir.Bugün muhalefet derse ki biz bu 59 madde üzerinde dört parti uzlaştı. Dört parti aşağı yukarı Türkiye'nin yüzde 90'nından fazla ediyor. Buyrun beraber yapalım. Biz buna varız. Türkiye'nin bir Anayasaya şidetle ihtiyacı var" dedi.YAZETE.COM

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri