Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ali Babacan'dan son dakika açıklamaları

13.03.2015 10:05
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bursa'da katıldığı bir etkinlikte Dolar kuru ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendiriyor.

Uludağ Ekonomi Zirvesi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Zirve, yurt içi ve dışından önemli konuşmacıları, iş dünyasından temsilcileri bir araya getirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın konuşmasının satır başları ;

"4.sünü gerçekleştirdiğimiz zirvede dünya konjonktürünü ele almak istiyorum. Dünya ekonomisine Türkiye olarak G20 olarak nasıl katkıda bulunucağız sizinle paylamak istiyorum. Küresel ekonomiden bugüne kadar 7-8 yıllık bir dönem geçti.FinanS sektöründe etkisi daha derin ve uzun sürüyor. Bir çok ülkede büyük sorunlar var."

DOLAR KURU 

Babacan dolar kurunun yükselmesiyle ilgili olarak, "Dolardaki artışta içerideki tartışmalar da etkili oldu.Toto oynayanlar var"dedi

AB'de önemli problem yapısal reformların gerçekleştirilmemesi.AB'deki durgunluk temel ihraç pazarımız olduğu için bizi ilgilendiriyor.
- Gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızı son 10 yılda daha düşük.Bu yıl yüzde 50'yi tutturabilirmiyizin endişesine tutuldular.Brezilyaya baktığımızda büyüme durdu.Gelilmekte olan ülkelere baktığımızda tablo eskisi kadar iç açıcı değil
-İçimizdeki tartışmalar TL'deki dalgalanmanın boyunu arttırdı.Tüm para birimleri dolarkarşısında değer kaybetti.
-G20 bünyesinde kurulacak kobi platformunun anlaşması kısa zamanda imzalanacak.
-Yatırımlar akıllıca yapılırsa o yatırım yıllarca ülkenin verimliliğine katkısı olur. Her yatırım aynı değer ve katkıda değil.Artık kaynaklar çok bol değil pek çok ülkede bütçe sorunu var. Bazı ülkelerde mali alan yok.Bu noktada kamu özel ortaklıkları çok önemli. Bununla ilgili başta Dünya Bankası olarak görev verdik.Hukiki ve finansman olarak standartlaşması için hukuki çerçeveyi nasıl daha güvenilir hale getirebilirz ki özel sektör yatıırm yapabilsin.Bu projelere menkul kıymetler vasıtasıyla yatırım yapmalarını nasıl sağlayabiliriz bu da önimizdeki gündemin konusu. 

Önemli reformlar yaptık ama yeterli değil. Yeni anayasa oluşturabilecek bir meclis kompozisyonu oluşursa bu önemli. İstikarı sağlayan otoriter rejimler de var. Bizim bahsettiğimiz demokratik istikrar. Gücünü demokrasiden alan bir istikrar önümüzdeki dönem olmazsa olmazlarımızdan.Hukuk devletinin tavizsiz olduğu bir ülkede istikrar olması çok önemli. Eğitim reformlarını seçim sonrası hızlandıracağız.

Bu haber toplam 1524 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri