Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ateş'in sözleri Demircan'ı ağlattı

14.01.2013 20:09
İlahiyatçı Ali Rıza Demircan,"Cinselliğin ibadettir" sözlerine tepki gösteren ilahiyatçılara Ülke TV'de yanıt verdi. Süleyman Ateş'in "Şayet cinsel yaşamla mertebe alınacak olsaydı, eşekler insanlardan daha yüksek mertebeye çıkardı" sözleri Demircan'ı ağl

Ülke TV'de yayınlanan Ersoy Dede'nin sunduğu "Ersoy Dede İle Bugün" programına "cinsellik ibadettir" açıklamasıyla tartışma yaratan ilahiyatçı yazar Ali Rıza Demircan konuk oldu.

İbadetin insanların yaraladılış sebebi olduğunu belirten Demircan, "Yüce Yaradıcı dünyamızı, köksel cinsi bizim için yaratıyor. Bütün peygamberler bu ana görevimizi bildirmek için geldiler. İbadet, emir ve yasaklara boyun eğmektir. İçkiden korunmak, zinaya yaklaşmamak ibadettir, namaz kılan adama ibadetli deriz, adaletli adama demeyiz. Emr-i bil-maruf da bir ibadettir. Bir insanın gayri meşru cinsellik olan zinadan, eşcinsellikten, ters yol ilişkisinden korunması, sadizm, mazoişzm eğilimlerinden korunması bir ibadettir. Çünkü zinadan korunmamızı emreden Mevla'mızdır. Bizi cinseyetle yaratan, ihtiyacı içinde barındıran, evliliğe yönlendiren Yüce Mevla'mızın emirleri içinde yapmak ibadettir" dedi.

Namaz ölçüsünde bir ibadet değil

Namaz nasıl Rabb'imizin emri olduğu için ibadetse, haram işlerden kaçınmanın da bir ibadet olduğunu kaydeden Demircan, "Aile için meşru ilişkiler de bir ibadettir. Tabiki cinsel hayat namaz ölçüsünde bir ibadet değildir" dedi.

ATEŞ'İN SÖZLERİNE CEVAP VERİRKEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Ersoy Dede'nin Süleyman Ateş'in "Şayet cinsel yaşamla mertebe alınacak olsaydı, eşekler insanlardan daha yüksek mertebeye çıkardı" sözlerini hatırlatması üzerine sinirlenen Demircan, cevap verirken gözyaşlarını tutamadı:

Süleyman Ateş hoca hayatını Kur'ana adamış bir insan. Kendisine nasıl bir soru yönelttiklerini bilemiyorum. Ama kendisini tenzih ederek söylüyorum her ne olursa olsun bu ifadeye verilecek en iyi cevap: Eşşekçe yorumdur. Şimdi bu sözlerin konumuzla ne ilgisi var. Peygamber efendimiz firdevs cennetine gireceklerin neden gayri meşru ilişkiden korunanlar olduğunu ifade ediyor. Eğer yaşlılığın getirdiği bir bunama değilse bu yorum nedir öyleyse? Bu ifadeleri kullanmanın ne anlamı var? Bu bence Kur'an bilgisi olmayan insanların yorumu" 

Bu sırada duygulanan Demircan, gözyaşlarını tutamadı ve sütodyada kısa bir sessizlik yaşandı.

EŞCİNSELLİK LAİK TOPLUMUN PROBLEMİDİR

Demircan son olarak Dede'nin İslam'da eşcinselliğin yeriyle ilgili yönelttiği soruya şu yanıtı verdi:
"Eşcinseller demokratik, laik toplumun problemidir. Eğer İslam toplumu olsaydı o zaman gerekli bilgilendirmeler yapılırdı. Onlar doğuştan diyorlar ama yanlışları var. Bilimadamı kisvesi altında konuşanlar konuları çarpıtıyorlar. Yüce Allah bizi kulluk denemesine tabi tuttuğu için güzellikler kodladığı gibi kötülükler de kodlamışlar. Her adamın cinayet işleme potansiyel olduğu gibi eşcinsel olma potansiyeli de vardır.

'İslam'da Cinsellik' adlı klasikleşmiş kitabıyla bilinen Demircan, Habertürk'te katıldığı bir programda, "Eşlerimizle girilen ilişki, ahiret hayatı için bir yatırımdır" demiş ilahiyatçıların büyük tepkisini çekmişti.

 

Kaynak: Haber7

Bu haber toplam 9632 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri