Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aliağa Cezaevi’nde gardiyan çıktı

29.01.2016 09:43
Akit TV’nin araştırmacı gazetecilik programı Arka Plan’ın gündeme getirdiği paralel firmaların halen devlete satış yaptığını ortaya koyan MASAK raporunda skandal bir duruma daha dikkat çekildi. 3 yılda 10 milyon lira ciro yapan paralel Medtek firmasının k

Devletten nemalanan paralel çeteyle ilişkili şirketlerin ortaklık yapısıyla ilgili yapılan araştırma büyük bir skandalı daha ortaya çıkarttı. 3 yılda 10 milyon lira ciro yapan paralel Medtek firmasının kurucu ortağının İzmir Aliağa Cezaevi’nde 2 bin 500 lira maaşla çalışan 26 yaşındaki bir gardiyan olduğu tespit edildi. Akit’in ele geçirdiği MASAK raporunda, yapılanmayla ilişkili şirketlerin ortaklık yapısı ve devirlerinin de şaibeli olduğu derinlemesine inceleme yapılması gerektiği vurgulandı. 

DEVLETTEN BESLENİYORLAR

Akit TV’de yayınlanan Arka Plan Programının gündeme getirdiği, paralel şirketlerin halen devletin stratejik birimlerinden nemalandığını ortaya koyan MASAK raporu gündeme bomba gibi düştü. Paralel şirketlerin 17-25 Aralık darbe operasyonlarından sonra dahi stratejik ürün ve hizmetlerle ilgili satışları sürdürdüğü, sadece iki firmanın emniyet ve jandarmaya 14 milyon liradan fazla satış yaptığı belirlenmişti. Raporda, firmaların sattığı ürünler arasında güvenli ve gizli mesajlaşma, video ve arşiv programları gibi maksimum gizlilik gerektiren hayati yazılımların bulunduğu, örgütün istihbarat odaklı yapısı düşünüldüğünde bu durumun büyük riskleri beraberinde getirdiği ifade edilmişti. 

ŞİRKETİN ORTAĞI GARDİYAN ÇIKTI

MASAK’ın çalışmasında şirketlerin ortaklık yapısıyla ilgili de dikkat çekici ayrıntılara yer verildi.  Raporda, firari Bahattin Adam’ın kardeşi Aydın Adam’ın ortak olduğu Medtek Güvenlik Şirketinin ortaklık yapısı ve devir işlemlerinin şaibeli olduğu vurgulandı. 

2012 - 2015 yılları arasında 10 milyon liradan fazla ciro yapan Medtek Güvenlik Şirketinin kurucu ortağı Yasin Y.’nin Aliağa Cezaevi’nde gardiyan olarak çalıştığı tespit edildi. 

Raporda Adalet Bakanlığı ve MERNİS verilerine göre Yasin Y.’nin 26 yaşında olduğu Aliağa Cezaevi’nde 2 bin 500 TL maaşla gardiyanlık yaptığı kaydedildi. Yasin Y’nin kuruluş sermayesi 100 bin lira olan, 10 milyon lira ciro yapan bir şirkete ortak olmasına rağmen, 2014 yılında bakanlık uhdesinde ceza infaz koruma memurluğuna başlamasının dikkat çekici olduğu ifade edildi. 

2 BİN 500 LİRA MAAŞLI PERSONEL ÇIKTI

Raporda şüpheli ortaklık yapısı ve devir işlemiyle ilgili şu bilgiler yer verildi: “Medtek Güvenlik Şirketinin kurucu ortağı Yasin Y. 01.01.1989 Ankara doğumlu. Şahsın 14.03.2014 tarihinden itibaren Adalet Bakanlığı Aliağa Cezaevi Müdürlüğü’nde infaz koruma memuru olarak çalıştığı tespit edilmiştir. 100.000 TL sermayeli bir şirketin kurucusu olan şahsın muhasebe kayıtlarına göre 2.526,29 TL (Ekim 2015) maaş ile memuriyete geçmesi dikkat çekicidir. Medtek Güvenlik Firması 2012-2015 yılları arasında 10 milyon 13 bin 146 TL satış gerçekleştirmiştir.

 
Bu haber toplam 2404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri