Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alkolde Yeni Dönem

09.09.2013 23:37
Alkol satış saatleri, satış yerleri, trafik denetimi ve reklam yasağı ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı kanun bu akşam yürürlüğe giriyor.

Alkol satışını yasaklayan düzenleme bu akşam hayata geçiyor. Akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında büfede alkol satışı yapılamayacak. Alkolle ilgili düzenlemeler şöyle: Market veya tekel bayiler, alkol içeren ürünleri vitrinlerde halkın göreceği şekilde sergileyemeyecek. İçki dolapları ise işletmelerin kapalı veya kuytu bölümlerine konulacak.

Tekel bayisi veya marketlerdeki içki markalı tabelalar bir yıl içinde değiştirilecek. Alkollü içki satışı yapılan yerler ile eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak.

Bu koşul turizm belgeli işletmeler için aranmayacak.18 yaşın altındakilere içki satışı yapılamayacak. Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını yasaklayan yasa, özendirici, teşvik edici kampanya, promosyon ve etkinliklere de yasak getiriyor.

Televizyonlarda yayımlanan dizi, film ve kliplerde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

Trafik kontrolünde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu saptananlara 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.Alkolmetreyi üflemeyene ise 2 bin TL para cezası verilip, sürücü belgelerine 2 yıl el konulacak. Sürücü koltuğunda da artık sigara içilemeyecek.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri